Wpis z mikrobloga

Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o wyjątkowej rzeczy, o której istnieniu świadomość ma bardzo mało bydgoszczan. Najstarszym zabytkiem miasta jest XV wieczny kościół - Katedra. Bardzo ładny, wiele pięknych zdobień i w ogóle, ale ja nie o tym.
Bydgoszcz w czasie niemieckiej okupacji została włączona do III Rzeszy. Zlikwidowane zostały polskie szkoły, bezwzględnie karano za używanie języka polskiego, zdjęte zostały wszystkie symbole Polski w całym mieście. Wszystkie, poza jednym. Poza niewielkim Orłem w Koronie na rynnie dachowej Katedry, zamontowanym po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I Wojnie Światowej. Dla mieszkańców żyjących w tych trudnych czasach był to kiedyś symbol wolności, a w czasie II WŚ symbol nadziei, że ta wolność jeszcze wróci i dyskretnie oddawali mu cześć.
#perlapulnocy #historia #ciekawostki #bydgoszcz
Zielonykubek - Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o wyjątkowej rzeczy, o której istnieniu...

źródło: comment_1610083618Jkagcjs8fjnfKKGesSvqkq.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
przez całą wojnę nie zauważyli, to naprawdę niewielkie, ale jednak zauważalne jeśli się wie gdzie szukać :)


@Zielonykubek: kurczę ja to za woreczek szekli bym powiedział komu trzeba gdzie ten symbol leży ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
kurczę ja to za woreczek szekli bym powiedział komu trzeba gdzie ten symbol leży ( ͡° ͜ʖ ͡°)

na takie podejście brak mi słów


@Anoniemamowy @Zielonykubek Niby brak słów, aczkolwiek niesamowite, że nikt pary z gęby nie puścił. Konfidenci są i byli zawsze, a tu jakoś się uchowało :)
  • Odpowiedz