Wpis z mikrobloga

W historiografii utarło się, że Batory dokonał reform wojskowych. Wydaje się jednak, że jest to pewna nadinterpretacja, bowiem przemiany w wojskowości Rzeczpospolitej zachodziły już od czasów ostatnich Jagiellonów. Batory zaimplementował pewne rozwiązania, które miały miejsce już za panowania Zygmunta Augusta.

Mitem jest twierdzenie, jakoby Batory dokonał reformy husarii. Już w czasach Zygmunta Starego, a potem Zygmunta Augusta husaria zaczęła stawać się jazdą średnio zbrojną, a proces jej przezbrajania trwał całe dekady pod wpływem kolejnych wojen prowadzonych przez Koronę na Kresach. Batory nie zreformował husarii, a swoją gwardię. Król Stefan urządził gwardyjskie roty husarskie na wzór tych służących w obronie potocznej.

Link do znaleziska - Wojny i wojskowość w czasach Stefana Batorego cz. 2

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #polska #wojsko #militaria #europa
sropo - W historiografii utarło się, że Batory dokonał reform wojskowych. Wydaje się ...

źródło: comment_1609862415M5vJAStGTu6EawXy6u2tXJ.jpg

Pobierz
  • 40