Wpis z mikrobloga

Siemka Mireczki!
Dostałem pod choinkę zestaw piwowarski "Na dobry początek" od #twojbrowar.
W zestawie brewkit Blonde Lager. Po kilku godzinach spędzonych na yt, postanowiłem przed przystąpieniem do warzenia dokupić reduktor osadów, zawór grawitacyjny oraz Płynny ekstrakt słodowy (w przypadku Blonde Lager) powinien to być słód ciemny. Dodatkowo polecano mi zakupić drożdże piwowarskie. I tutaj jest moje pytanie, jakie drożdże mam dokupić do tego typu piwa (najlepiej na stronie #twojbrowar)? Fajnie jak byście podrzucili jakieś tripy, które pomogą mi na początku :D
#browarnictwo #browar #piwowarstwo #piwo
Pobierz BenitoM - Siemka Mireczki!
Dostałem pod choinkę zestaw piwowarski "Na dobry początek...
źródło: comment_1609622289ZyUi7xD9YGjrQ18YTKU01l.jpg
  • 21
@BenitoM:
1. Na YT jest dużo fajnych, rzeczy, ale też duża zbędnej wiedzy, dlatego nie zawsze wszystkiego warto słuchać :)
2. Reduktor Ci nie potrzebny do niczego.
3. Blonde i słód ciemny? Nie widzisz tutaj sprzeczności :) ? Blonde to tylko jasny.
4. W zestawie nie było drożdży? Jak nie to weź US-05, najmniej kapryśne drożdże - idealne na początek.
5. Pooglądaj kanał Tomka Kopyry i poradniki o warzeniu piwa w
@Peter_Mountain 2. Tomek właśnie wspominał o tym reduktorze i zaworze grawitacyjnym. 3. W instrukcji brewkitu, ze zdjęcia jest wyszczególniony "Pure liquid malt extract" - nie mam pojęcia jaki słód będzie do tego dobry :/ Ciemny do blond ma się nijak xD 4. Były, Tomek wspominał, żeby mieć zapasowe (nie wiem jakie pasują do tego rodzaju piwa)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Peter_Mountain: jak to zaworek nic nie da? Przecież to must have przy butelkowaniu
Reduktor to też przydatna rzecz, bo te zestawy startowe do brewkitow mają tylko jedno wiadro, więc przelewania nie będzie. Cichej zakładam też nie będzie potrzeby robić, więc reduktor sprawi, że mniej syfu poleci do butelki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BenitoM: Kup płynny pale ale. Z takich rad, to przede wszystkim sterylność, i staraj się kontrolować temperaturę jak tylko możesz. Najlepiej zacznij fermentację w chłodniejszej temperaturze, i sukcesywnie zwiększaj. Najlepiej startuj z ok 16-17
@bomba4 Posiadam chemipro oxi do mycia. Wystarczy rozpuścić i wypłukać? Czy szorować czymś? Słyszałem też, że warto kupić myjkę do butelek. Jak wygląda kontrolowanie temperatury? Jakaś sonda z wyświetlaczem?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BenitoM: Najpierw najlepiej wszystko umyć płynem do naczyń, potem wszystko co będzie miało kontakt z piwem wrzucasz do wiadra, wcześniej zakładając kranik. Do wiadra wsypujesz oxi, zalewasz woda w odpowiedniej dawce, zakładasz pokrywę (nie dociskaj jej) i potrzasasz kilka razy wiadrem aby wszystko się wymieszało i woda mniej więcej oplukala wiadro wewnątrz. Całość zdezynfekuje i tak aktywny tlen. Co do myjki, to jest spoko sprawa, ale na początek wystarczy metodą przelewania.
@Peter_Mountain @bomba4 @suttle @ambro90 Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, drożdże rozrobiłem w przegotowanej wodzie o temp. 30 °C, po wlaniu do brzeczki o temp. 25°C po trzech godzinach piwo zaczęło robić, następnego dnia cały czas rurka fermentacyjna "chodziła". Po dwóch dniach niestety bulgotanie ustało. Co należy zrobić w takim przypadku?
@BenitoM: A w jakiej temperaturze trzymaleś fermentor? 25 to za wysoko na start, i jakby nie patrzeć to po 2 dniach mogło już wszystko przerobić. Mimo wszystko poczekaj tydzień i sprawdź blg. Bulgotanie z rurki nie jest wyznacznikiem, bo możesz mieć jakąś nieszczelność w wiadrze, którą uchodzi dwutlenek węgla. Na początku było intensywnie, więc bulgotało, teraz będzie już dużo wolniej
@BenitoM: opytmalna temperatura to ok 18, przy czym musisz brać poprawkę na wzrost temperatury na samym początku, dlatego warto na początek mieć ok 16. Narazie zostaw i już nie przenoś fermentora, bo drożdże dostaną szoku i może niedofermentować. Za jakies 5-7dni sprawdź BLG i będziesz wiedział bo i jak
@BenitoM w wyższej temperaturze w jakiej miałeś przefermentowac przefermentuje Ci. Problem nieodpowiedniej temperatury jest taki, że jak za wysoka to naprodukuje Ci niechcianych aromatów i smaku. Przy dużo za niskiej może fermentacja nie ruszyć.
W wyższej temperaturze zwykle fermentacja odbywa się szybciej niż w niższej.