Wpis z mikrobloga

Wiadomo, na fali popularności Queen's Gambit każdy chce zostać teraz arcymistrzem szachów. Zakładając że mam 25 lat, w szachy grałem kiedyś tylko w domu z bratem, (zero jakiejkolwiek taktyki czy teorii debiutów, tylko wszystko było bardziej na wyczucie), to do jakiego poziomu realnie jestem w stanie dojść zaczynając naukę dzisiaj? xD są jakieś przypadki arcymistrzów, nie znam się dokładnie na rankingu, chodzi bardziej o to że osiągnęli coś w szachach na poziomie światowym, którzy grę w szachy na poważnie zaczynali jako dorośli, a nie jako 5 letnie dziecko?
#szachy
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kormoran123: wybranym 5 letnim dzieciom które ciągle grają w szachy dojście do GM zajmuje 15-20lat (są wyjątki i krócej). Załóż, że przez to że jesteś starszy, zaczynasz z wyzszego poziomu możliwości intelektualnych (powiedzimy 5 lata krócej będziesz to robił bo szybciej przyswoich podstawy).

Ale dziecko może trenowac i grać w turniejach więcej, jako nastolatek z pewnym doświadczeniem szybciej przyswaja i wyrabia intuicję, więc pewnie od NM/FM zwolni twój rozwój.
Myślę,
  • Odpowiedz
@Lewo: wiadomo, że nie zakładam że z szachów się będę utrzymywał i to nie jest mój pomysł na życie ale jak spadać to już z wysokiego konia jak to mówią :D
A tak z ciekawości jeszcze, czy będąc w top50 szachistów w Polsce, można się z tego utrzymać? Z samych turniejów czy z czego tam jest kasa? Jakiej wielkości to są kwoty w ogóle? Czy jest tam jakaś kasa w
  • Odpowiedz
@Kormoran123: nie znam się. zakładam, że średnio 1 turniej krajowy na dwa miechy. średnio z 500zł z turnieju nagrody.
może ścisła topka dostaje za granie w lidze i ma opłacone część wyjazdów na zagraniczne turnieje gdzie można więcej wygrać.

Strzelałbym że zarabiają z normalnej pracy, ewentualnie trenują innych, organizują zawody itd.
  • Odpowiedz
@Kormoran123: Nawet arcymistrzowie mają problemy z utrzymaniem się... więc nie licz na to. Chyba, że masz dobrą, pozytywną energię i lubisz tłumaczyć, wtedy coś jeszcze wpadnie z kanałów na twitch/youtube...

Do FMa dojdziesz przy sporej dawce samozaparcia, potem warianty otwarć już nie będą wchodzić tak łatwo do głowy, liczenie też się spowolni i d--a. Hanging Pawns youtube channel zrobił sobie goal na arcymistrza, ale słabo to widzę... zarówno z mojej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kormoran123: zakładając że będziesz ćwiczył po 8h dziennie to taki FM. Patrząc z perspektywy realnej osoby dorosłej mającej obowiązki i życie prywatne, to max będzie I kategoria. Niemniej jednak raczej odechce Ci się widząc jak wielka przepaść dzieli cię od tych co mieli farta i mieli szachy w szkole.
  • Odpowiedz
grałem na żywo z IMami i GMami i widzę kolosalną różnicę w jakimś intuicyjnym rozumieniu

@Vit77: Odpowiedź może był łatwiejsza niż nam się wydaje. Przeważnie szukamy jakiś niesamowitych rozwiązań albo boskiego sposobu myślenia arcymistrza a tak nie jest. Sam Carlsen po pijaku powiedział podczas jednej gry, że zagrał tak, bo liczył 2-3 ruchy w przód i taktycznie "wydawało mu się" ok i zgodnie z planem. To była gra rapid ale
  • Odpowiedz
@thomekh: Wiadomo, że najpierw trening. Jeśliby siła gry zależała od ilości rozegranych partii, to kilkanaście lat temu dziadki nad Wisła by grali o mistrzostwo świata... teraz tak samo..

A nie zgodzę się z liczeniem wariantów, posłuchaj wywiadów popartiowych Carlsena czy Caruany, którzy mówią jakie warianty liczyli (często z dobre 8-10 ruchów naprzód)...
  • Odpowiedz
Carlsena czy Caruany, którzy mówią jakie warianty liczyli (często z dobre 8-10 ruchów naprzód)...


@Vit77: Zgodzę się, ale to już chyba tylko przy kombinacji. Przy taktyce człowiek nie jest w stanie tak liczyć, bo by doby nie starczyło.
Przykładem może posłużyć tutaj najlepszy szachista w historii świata, czyli Robert ( ͡° ͜ʖ ͡°)... żartuje, oczywiście że Kasparov. Jest kombinacja? Jest. To i jest liczenie i to
t.....h - > Carlsena czy Caruany, którzy mówią jakie warianty liczyli (często z dobre...
  • Odpowiedz
@thomekh: Strategia to plan gry, jak widzisz, że zajęcie jakiejś przekątnej czy przyczółka powinno być celem, to zaczynasz liczyć warianty
  • Odpowiedz
@Vit77: Naprawdę sądzisz, że ktoś liczy na 8 posunięć w przód zajęcie przekątnej? To wynika z dobrego ustawienia i oddziaływania na siebie figur. Szachownica jest mała a bierek jest dużo. Kwestia ustawienia i przestrzeni. Zauważ, że wszystko zaczyna wychodzić kiedy gracz ma ciasno a Ty przestrzeń.
  • Odpowiedz
@thomekh: Nie zrozumiałeś, jak widzisz, że zajęcie przekątnej powinno być celem to zaczynasz liczyć czy to jest taktycznie możliwe, bo może się nie da.
  • Odpowiedz