Wpis z mikrobloga

633 + 1 = 634

Tytuł: Piknik na skraju drogi
Autor: Bracia Strugaccy- Arkadij i Borys
Gatunek: sci-fi
Ocena: ★★★★★★★★★

Każdy z nas, w bliżej nieokreślonych punktach swojego życia, przejdzie metamorfozy. Będą to punkty, gdzie nasze poglądy ulegną zrewidowaniu, światopogląd przerzucony na lewą stronę i wymięty (dotknie nas bezpośrednio idea, którą kierowaliśmy się i której broniliśmy, nie wiedząc o niej do tej pory jednak za wiele). Takim momentem dla Reda Shoeharta, doświadczonego łowcy "artefaktów" z ZONY, będzie zdawać by się mogło- zwykła, rutynowa wyprawa po kolejny łup, tym razem tylko z młodszym, niezbyt rozgarniętym, ale miłym kolegą. Jesteśmy do niej wrzuceni tuż po konferencji naukowej we wstępie do książki.

Jaka jest ta książka? Odmieniła mnie i moje spojrzenie na scifi. Było to osiem lat temu, grałem w Stalkera Cień Czarnobyla, byłem zajarany- i stwierdziłem, że sięgnę po książkę Strugacckich, na których motywach luźno grę oparto. Wywarła na mnie ogromne wrażenie. Na tyle duże, że pomimo przeczytania od tamtego czasu masy książek w gatunku bądź nie, ciągle mam ją żywo w pamięci, ciągle do niej wracam myślami i wręcz czuje ten piasek którym wywalił twarzą Red.

Z ciekawostek, powstał film (podobno nie do końca zgodny z treścią książki) "Stalker" Tarkowskiego (reżysera mistrza z ZSRR), którego mam na liście od tamtego czasu; powstała również seria gier, dla mnie osobiście- świetnych, z absolutnie niepodrabialnym klimatem, bazująca na pewnych motywach "Pikniku..."; i powstaje antologia powieści Strugacckich, której okładkę wrzucam, bo wydaje mi się najbardziej oddająca ducha tej konkretnej, tytułowej powieści.

Bardzo polecam, wyruszcie na poszukiwanie Złotej Kuli wraz z Redem, to mniej niż 200 stron, a myślę, że spodoba wam się okrutnie.

#czytajzwykopem #wykop #scifi #literatura #stalker #wykopkindleclub

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
Pobierz FormalinK - 633 + 1 = 634

Tytuł: Piknik na skraju drogi
Autor: Bracia Strugaccy- ...
źródło: comment_1609236867uNwr5vXH57npJrBMbraYYS.jpg
  • 12
jakie Ty masz tempo czytania?


@Katedra_z_chlebkiem: Niewielkie. Nie mogę poświęcić w ciągu dnia za dużo czasu czytaniu, bo uwielbiam też i grać i oglądać filmy, żyć po prostu no i praca, studia i inne pierdoły ( ͡° ʖ̯ ͡°) No ale udaje się dziennie czytać około półtorej godziny przed snem, przerodziło się to w rytuał od września około i różnica jest ogromna w porównaniu do braku jakiegokolwiek
@FormalinK: Dla mnie Piknik, film Tarkowskiego i gry z serii Stalker to trójca dzieł wybitnych i każdy kto lubi jedno z nich koniecznie musi też się zapoznać z resztą, film jest równie świetny i książka i gry bo Tarkowski wybitnym reżyserem był. Rzadko kiedy tyle mediów traktujących o jakimś jednym uniwersum jest tak spójne, z drugiej strony inaczej podchodzące do tematu i na tyle odmienne, żeby nie być odgrzewanym kotletem.
J.....r - @FormalinK: Dla mnie Piknik, film Tarkowskiego i gry z serii Stalker to tró...
Rzadko kiedy tyle mediów traktujących o jakimś jednym uniwersum jest tak spójne, z drugiej strony inaczej podchodzące do tematu i na tyle odmienne, żeby nie być odgrzewanym kotletem.


@JacobSinclair: O tego brakuje do pełności opisu tym, jaki zachwyt przejmuje, gdy widzi się wszystkie te produkty z róznych mediów- po prostu zachwyt.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@FormalinK: Strugackich przeczytałem Piknik, Trudno być Bogiem i zabierałem się za 2 inne książki. Uważam, że mają dobre pomysły napisane w niezbyt porywający sposób. Asimov, Dick, Heinlein czy nawet Lem są klasykami sci fi którzy robili to lepiej.
Motyw Stalkera wymyślony w Pikniku był potem powielany przez wielu twórców. Znowu znacznie bardziej podobał mi się w Metrze 2033.
Oczywiście pomysłowości Strugackim odmówić nie można.