Wpis z mikrobloga

Lepsze i gorsze dane osobowe?

Ochrona prywatności to jedna z najczęstszych przesłanek stosowanych przez organy w celu ograniczenia prawa do informacji. Okazuje się, że stojąc na straży prywatności jednych podmiotów, zapominają one o prywatności wnioskodawców.
Taki wniosek płynie ze zgłoszeń klientów poradni Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Jeden z nich, nazwijmy go panem Adamem, zwrócił się do jednego z organów lokalnych o udostępnienie informacji publicznej w postaci wyników kontroli nadzorowanego przez ten organ stowarzyszenia, z którym pan Adam współpracował jako wolontariusz.

Po kilku dniach wnioskodawca otrzymał w związku ze swoim wnioskiem informację… tyle, że jej nadawcą był nie organ, a stowarzyszenie. Zarząd stowarzyszenia poinformował naszego klienta, że zawiesza tymczasowo współpracę z nim w związku z wnioskiem, który skierował do urzędu. O wniosku stowarzyszenie dowiedziało się od organu. Co więcej, urząd chciał wiedzieć, czy Zarząd stowarzyszenia pozwolił panu Adamowi uzyskać informacje na jego temat, mimo że wniosek składał we własnym imieniu, korzystając ze swojego prawa do informacji.

Ta sprawa jest szczególna, ponieważ ujawnienie danych wnioskodawcy spowodowało negatywne dla niego konsekwencje, choć korzystał przecież ze swojego konstytucyjnego prawa.

Co robić w takich sytuacjach? Wyjaśniamy w tekście na stronie: www.informacjapubliczna.org

_

Wołam:

@Bielecki @wykopowicz_z_kobierzyna @syn_kolezanki_twojej_starej @Sababukin @wcale_mnie_tu_nie_bylo
@SpalonyHeretyk @adam-dobrawy @Croises @PanHeniek45 @MandarynWspanialy @iPhoneMaster @moxie
@Ipsy @Borat1991 @login-jest-zajety @matkaPewnegoMirka

_
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #daneosobowe #prywatnosc
  • 37
@Watchdog_Polska: w identyczny sposób musiałem odejść z pracy kilka lat wcześniej, gdy po wysłaniu do dyrektora placówki, w której pracowałem, wniosku z Waszej strony o udostępnienie danych o nagrodach. Każdemu urzędnikowi kazano podpisać oświadczenie, czy zgadzają się na udostępnienie mnie - wymienionego z imienia, nazwiska i adresu (na który później otrzymywałem informację o podaniu do sądu cywilnego za "udostępnienie danych publicznych, które uzyskam") - danych z jednoczesnym komentarzem, że chcę zniszczyć
@Frank_Underwood: nie stosuje się KPA do wniosków o informacje publiczną, a KPA stosuje się jedynie do decyzji odmownej, w tym postępowaniu.

Zgodnie z poglądem przyjętym w orzecznictwem stwierdzenie nie dysponowanie danej informacją nie może prowadzić do przekazania wniosku o udostępnienie informacji innemu organowi dysponującemu informacją na podstawie art. 65 § 1 KPA zgodnie z właściwością (wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2009 roku w sprawie sygn. akt. I OSK 1116/090), ponieważ
@czlowiek-zelazko: założono, że mój wniosek o udostępnienie danych to atak i próba zaszkodzenia urzędowi i jego pracownikom. W czasie nastawiono przeciwko mnie współpracowników, odcinano mnie od zadań, w dalszym etapie wypowiedziano warunki umowy degradując praktycznie do stażysty i odbierając dodatki do pensji. Ostatecznie szukano powodu, by mnie zwolnić i go znaleźli (jednodniowe opóźnienie w zgłoszeniu wolnego) i miałem wybór, dyscyplinarka albo złożenie przeze mnie wypowiedzenia.
Wisienką na torcie jest to, że