Wpis z mikrobloga

#tvpiscodzienny na święta 2020- Kodeksy etyczne TVP, czyli przepisy nieprzestrzegane

Propaganda jest podstawowym i najcelniejszym określeniem TVP za panowania Jacka Kurskiego na funkcji prezesa telewizji publicznej. Z racji iż normalna TVP z przeszłości drastycznie różni się od tej obecnej, to nazywa się TVPiS. Co ciekawie TVPiS teoretycznie powinno funkcjonować według bardzo rozbudowanego Kodeksu Etyki dziennikarskiej TVP. Jego treść jest całkowicie sprzeczna z tym, jak funkcjonują media publiczne, a mimo ich codzienne łamanie nie jest żadnym problemem dla funkcjonariuszy tej stacji. W tym artykule chciałbym podsumować najciekawsze przepisy z obecnie funkcjonujących regulaminów

Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej z 20 października 2015 roku.

Najważniejszy i najbardziej rozbudowany Kodeks Etyczny. Widzicie piękny cytat wrzucony w zdjęcie tego artykułu? To preambuła. Dużo nie ma wspólnego z rzeczywistością. Zaczynamy badanie treści kodeksu. I rozdział określa postępowanie dziennikarza wobec widzów. Dziennikarz przede wszystkim powinien służyć ludziom, a nie partii.

Dziennikarz telewizji publicznej służy społeczności widzów, szanując prawdę, dobro wspólne i wolność słowa, dokłada wszelkich starań, by zachować niezależność i bezstronność.

Rozdział 2. Pewnie kojarzycie zjawisko, że nierzetelne przedstawienie sprawy polega na przedstawianiu opinii jako faktu. Mamy wielu ekspertów, którzy powiedzą wszystko, aby tylko zachować narrację jednej partii. Opinia powinna być przede wszystkim fachowa, a nie przeinaczeniem faktów. W dodatku żadna władza i inny podmiot nie może wywierać nacisków.

1. Dziennikarz wykazuje należytą dbałość o wyraźne oddzielenie informacji od komentarza i opinii.

2. Informacje przekazywane przez dziennikarza powinny być zrównoważone i dokładne, tak aby telewidz mógł odróżnić fakty od przypuszczeń i plotek oraz być przedstawiane we właściwym kontekście, opierać się na wiarygodnych i możliwie wielostronnych źródłach. Żadne okoliczności, motywy, naciski czy inspiracje nie usprawiedliwiają podania fałszywych czy niesprawdzonych informacji ani zatajania informacji.

4. Opinie i komentarze nie mogą przeinaczać faktów ani być wynikiem nacisków instytucji, firm czy osób prywatnych.

Rozdział IV jest bardzo ciekawy. Dziennikarz nie powinien być natarczywy, gdyż to jest niemoralne. Nie wolno też wyrywać zdań i wypowiedzi z kontekstu. Dla przykładu oto Zachowanie sprzeczne z zasadami kodeksu etycznego TVP

1. Przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów dziennikarz nie może posługiwać się metodami nagannymi moralnie i sprzecznymi z prawem. Zachowuje przy tym szczególną staranności i rzetelność, zwłaszcza sprawdza wiarygodność uzyskanych wiadomości lub podaje ich źródło.

3. Opracowanie, skrót lub montaż materiałów dokonany przez dziennikarza nie może zniekształcać informacji, komentarzy lub opinii.

Rozdział VI mówi, że dziennikarz musi podchodzić do każdego polityka tak samo, niezależnie od formacji politycznej z której się wywodzi. TVPiS obojętne wobec PiS? Nic z tych rzeczy.

3. Dziennikarz zachowuje równy dystans wobec polityków różnych orientacji. Niedopuszczalny jest lekceważący lub stronniczy stosunek do kandydatów w wyborach parlamentarnych, prezydenckich lub samorządowych.

Rozdział VIII mówi, że Dziennikarz nie powinien komentować przebiegu postępowania sądowego. Myślę, że ten punkt był łamany niezliczoną ilość razy, w końcu Kasta Sędziowska to zło, wydaje złe wyroki, które należy zwalczać. Najlepszym przykładem przedstawiającą łamanie tego punktu jest sprawa Giertycha: jego postępowanie trwa, ale TVPiS tworzyło materiały, że możemy oczekiwać „złego wyroku”, bo Giertych ma powiązania z sędziami.

3. Dziennikarz nie może wypowiadać opinii co do winy ani co do rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowym przed wydaniem orzeczenia w I instancji.

Rozdział 10 głosi, że w przypadku materiałów medycznych nie wolno zakłamywać rzeczywistości i wzbudzać pochopnych nadziei. Ależ to kontrastuje z dezinformowaniem o koronawirusem którą wykazałem w podsumowaniach koronawirusowych. Macie pod tym artykułem źródło z łącznym podsumowaniem, pod którym znajdziecie podsumowania miesięczne.

2. Informacje, w szczególności o nowych metodach leczniczych lub lekach, dziennikarz opiera na wiarygodnych danych, tak by nie budzić przedwczesnych nadziei i nie powodować rozczarowań.

Rozdział 11 rozwali was na łopatki. Dziennikarz musi szanować każdego, nie może dyskryminować nikogo, nie może swoją postawą przejawiać stronniczości.

1. Dziennikarz powinien okazywać szacunek wszystkim osobom, bez względu na ich stosunek do religii lub odmienność ideową, kulturową czy obyczajową, co nie oznacza wyrażania zgodności z ich poglądami.

2. Dziennikarzowi nie wolno nikogo dyskryminować ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość lub pochodzenie etniczne, religię lub wyznanie, przekonania polityczne, przynależność organizacyjną, odrębność kulturową czy obyczajową, orientację seksualną

4. Język wypowiedzi dziennikarza powinien być wolny od słów, wyrażeń i scen wulgarnych, obscenicznych i obraźliwych, a w bezpośrednim przekazie informacji nie powinien zawierać określeń wartościujących i stronniczych.

Wg rozdziału 13 dziennikarz nie może swoją postawą naruszać bezstronności telewizji publicznej.

1. Dziennikarz nie może czynić niczego, co mogłoby zagrażać interesom, dobremu imieniu, wiarygodności, niezależności i bezstronności telewizji publicznej.

Zakaz propagandy i służeniu partiom politycznym.

4. Dziennikarz nie może wspierać wyborczych kampanii parlamentarnych, prezydenckich lub samorządowych, brać udziału w pracach komitetów wyborczych ani uczestniczyć przy realizacji ich audycji wyborczych.

5. Dziennikarz nie może prowadzić agitacji na rzecz partii politycznych i innych organizacji o charakterze politycznym, uprawiać propagandy politycznej ani publicznie manifestować własnych preferencji politycznych lub ideologicznych.
Rozdział 15 mówi o uwaga: klauzuli sumienia. Jeżeli niektórzy myślą, że dziennikarz nie może się sprzeciwić nakazowi szefa np. stworzeniu propagandowego materiału, to jest w błędzie.

4. Dziennikarz ma prawo do odmowy wykonania polecenia służbowego sprzecznego z prawem oraz zasadami etyki dziennikarskiej.

5. Jeśli polecenie przełożonego dotyczące zaprezentowania tematu w przekonaniu dziennikarza niesie ryzyko niezachowania bezstronności, dziennikarz ma prawo zwrócić się do zamawiającego materiał o wydanie polecenia w formie pisemnej. Jeśli nadal dziennikarz jest przekonany, że sposób zaprezentowania tematu będzie naruszał zasady obiektywizmu dziennikarskiego, ma prawo odmówić wykonania zadania.

Deklaracja zasad międzynarodowej federacji dziennikarzy FIJ

W TVP obowiązują również zagraniczne akty prawne. Oto międzynarodowa deklaracja kodeksu zawodowego dziennikarzy.
Wg deklaracji podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest głoszenie prawdy.W TVPiS możemy znaleźć naruszenia tego podstawowego punktu. Dalsze punkty również są naruszane, bo dziennikarz powinien być wierny zasadom wolności poprzez rzetelne gromadzenie i publikowanie informacji. Punkt 5: Dziennikarz powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, by sprostować opublikowaną przez siebie fałszywa informację. W normalnych mediach maraton sprostowań w TVP nie miałby końca. Punkt 7 jest piękny: Dziennikarz powinien być świadomy niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą przejawy dyskryminacji w mediach, powinien więc unikać wyrażania dyskryminujących opinii w kwestiach płci, orientacji seksualnej, języka, religii, opinii publicznych, czy też pochodzenia społecznego lub narodowego. Chyba nie muszę wymieniać niezliczonych sytuacji, gdzie w TVPiS było zupełnie inaczej. Ostatni, 9 punkt, jest piękną klamrą, gdyż głosi, że tylko osoba przestrzegająca tych zasad, może mówić o sobie jako „dziennikarzu”: Dziennikarz godny tego miana powinien uważać za swój obowiązek przestrzeganie wyżej wymienionych zasad.

Dziennikarski kodeks obyczajowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

Kodeks o pięknej nazwie, ale czy przestrzegany? Już punkt I pokazuje, że nie

Podstawowym obowiązkiem etycznym dziennikarza jest poszukiwanie i publikowanie prawdy. Niedozwolone jest manipulowanie faktami.

Dalsza część pierwszego punkty przedstawia bardzo istotny fakt, że nic nie usprawiedliwia kłamstw oraz braku obiektywizmu

W sytuacjach konfliktowych obowiązuje szczególna staranność w dotarciu do źródeł informacji wszystkich stron sporu. Autor zobowiązany jest do sprostowania z własnej inicjatywy, gdy informacja okazuje się fałszywa lub nieścisła. Żaden motyw, żadne naciski czy inspiracje nie usprawiedliwiają podania fałszywych czy niesprawdzonych informacji.

Kolejnym fragmentem wartym uwagi jest końcówka punktu 3. Dziennikarz nie powinien niszczyć bezpodstawnie niczyjego wizerunku. Rafał Trzaskowski, Marta Lempart i wiele grup społecznych według tego punktu nie powinno paść ofiarą tego typu zabiegów, ale padły, według doktryny „ciągłego znajdywania wroga”.

Niedopuszczalne jest: używanie słów obelżywych, które godzą w godność człowieka; stawianie zarzutów, które go poniżają w opinii publicznej, narażają na utratę zaufania; stosowanie szantażu.

Pamiętacie, jak w materiałach TVPiS atakowała innych dziennikarzy za ich działanie. Otóż to jest zabronione wg punktu ósmego.
Obowiązuje zakaz działania, które powoduje szkodę zawodową innego kolegi dziennikarza oraz stanowi nielojalność zawodową. Niedopuszczalne są złośliwe utrudnienia publikacji dziennikarskiej przez innego dziennikarza.

Punkt 9 i po raz kolejny mamy do czynienia z klauzurą sumienia zawodu dziennikarskiego.

Naganne jest wykonywanie polecenia służbowego, jeśli jego realizacja narusza etyczne normy zawodu dziennikarskiego.

Kodeks etyki dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Kodeks jest oparty na zasadach Karty Etycznej Mediów i deklaracji Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. Czy jego przepisy są przestrzegane? Nic z tych rzeczy. Dziennikarz nie powinien być stronniczy

Zadaniem dziennikarzy jest przekazywanie rzetelnych i bezstronnych informacji oraz różnorodnych opinii.

Dziennikarz powinien dbać o dobro widzów. Niektórzy dziennikarze TVPiS interpretują ten przepis inaczej i dbają o dobra partii, oraz jej wyborców.

Dobro czytelników, słuchaczy i widzów oraz dobro publiczne powinny mieć pierwszeństwo wobec interesów autora, redaktora, wydawcy lub nadawcy

Kodeks zawiera 25 punktów w 7 rozdziałach. Pierwszy z nich jest bardzo znamienny, gdyż TVPiS bardzo często przedstawia swoją opinie jako fakty.

1. Informacje należy wyraźnie oddzielać od interpretacji i opinii. 2. Informacje powinny być zrównoważone i dokładne, tak by odbiorca mógł odróżnić fakty od przypuszczeń i plotek, oraz powinny być przedstawiane we właściwym kontekście i opierać się na wiarygodnych i możliwie wielostronnych źródłach. 3. Opinie mogą być stronnicze, ale nie mogą zniekształcać faktów i być wynikiem zewnętrznych nacisków.

Większość punktów jest bardzo podobna i się powtarza w innych kodeksach, ale warto zwrócić uwagę na punkt 23, gdzie po raz kolejny dziennikarz posiada prawo odmówienia polecenia przełożonego, jeżeli chodzi o fałszywe przedstawienie informacji. Co to oznacza? „Dziennikarze” w TVPiS swoją pracę wykonują całkowicie dobrowolnie.

Wobec przełożonych i wydawców lub nadawców obowiązuje dziennikarza lojalność, ale nie mogą oni nakazać dziennikarzowi, a dziennikarz ma prawo odmówić - wykonywania poleceń sprzecznych z prawem, etyką zawodową lub swymi ugruntowanymi przekonaniami.

Karta etyczna mediów

Bardzo ciekawy dokument, który został podpisany 25 lat temu przez prezesa Telewizji Polskiej S.A. Jako, że to osoba podpisująca reprezentuje nie siebie, a organ, to Jacek Kurski powinien być kontynuatorem deklaracji karty etycznej, bo do tej pory funkcjonuje. Jest to zbiór zasad, który postanowiłem wkleić w większości (odpowiednio skracając), gdyż ich niezgodność z obecnymi normami jest wręcz piorunująca.

Zasada prawdy –Dziennikarze dokładają wszelkich starań, aby przekazywane informacje były zgodne z prawdą, sumiennie i bez zniekształceń relacjonują fakty w ich właściwym kontekście.

Zasada obiektywizmu – Autor przedstawia rzeczywistość niezależnie od swoich poglądów, rzetelnie relacjonuje różne punkty widzenia.

Zasada oddzielania informacji od komentarza – Wypowiedź ma umożliwiać odbiorcy odróżnianie faktów od opinii i poglądów.

Zasada uczciwości – Dziennikarz powinien działać w zgodzie z własnym sumieniem i dobrem odbiorcy, nie ulegać wpływom, być nieprzekupnym, może odmówić działania niezgodnego z przekonaniami.

Zasada wolności i odpowiedzialności – Wolność mediów nakłada na dziennikarzy, wydawców, producentów, nadawców odpowiedzialność za treść i formę przekazu oraz wynikające z nich konsekwencje.

Linki Źródłowe:

Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej S.A. – informacja, publicystyka, reportaż, dokument, edukacja
Deklaracja zasad międzynarodowej federacji dziennikarzy FIJ
Dziennikarski kodeks obyczajowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
Kodeks etyki dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Karta Etyczna Mediów

Podsumowanie koronawirusowe: https://www.wykop.pl/wpis/53603539/kalendarz-koronawirusowy-sytuacja-z-covid-w-polsce/

#tvpiscodzienny #tvpis #bekazpisu #tvp #wiadomosci #prawo #gruparatowaniapoziomu
jaxonxst - #tvpiscodzienny na święta 2020- Kodeksy etyczne TVP, czyli przepisy nieprz...

źródło: comment_1609009282pDaNHlbOb9UlpQtAYZWSCu.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
Albo co gorsze tvpis się Toba zainteresuje.


@Czachazdw: już @jaxonxst: pewnie już ktoś się interesuje i to od dawna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

niemniej jednak bieganie za anonami w necie nie jest w priorytetach partii rządzącej, o ile anony nie zamierzają startować w wyborach, patrz: Stonoga
  • Odpowiedz
@elon_w_zbozu: może bieganie za anonami nie jest priorytetem partii, ale zawsze znajdzie się jakiś partyjniak, który będzie chciał się przypodobać. Jakiś młody adept pseudodziennikarstwa ze szkoły rydzyka może marzy o pracy dla tvpis i może napisać coś w stylu "Anon z wykopu szkaluje tvp"
  • Odpowiedz
@jaxonxst: Już pomijając to, że władze TVPiS oraz szefostwo TAI od 2016 bezustannie oczekuje od pracowników, że będą systematycznie łamać wszystkie te zasady etyczne, to najgorsze jest to, że połowa społeczeństwa wcale nie wymaga od pracowników TVP, żeby przestrzegali tych zasad. Że nie zależy im na ich przestrzeganiu przez pracowników państwowych mediów.
Jak widać, praktyczny brak wymagań wobec nich jest kompatybilny z bardzo niskimi wymaganiami wobec rządzących polityków.
  • Odpowiedz