Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Czołem Mircy!
Wiem, że już ponad miesiąc od wydania #dotnet 5, ale dopiero teraz zebrałem się za nowy filmik na YT

Records w C# - Podstawy, przykłady i kiedy ich używać

Krótki opis: .NET 5 przyniósł nam wiele nowości. Spośród nich chyba najczęściej wymieniane są rekordy. Natomiast problem jest taki, że oprócz teoretycznego podejścia nie bardzo wiadomo, do czego można ich użyć. O tym właśnie w dzisiejszym filmie.

Planujecie używać w swoich projektach?

#programowanie #programista15k #nauka #naukaprogramowania #csharp #aspnet #programujzwykopem #programista
wildcat89 - Czołem Mircy!
Wiem, że już ponad miesiąc od wydania #dotnet 5, ale dopier...

źródło: comment_1608808336Rqkb1k5vMsnSwZ2lWLs03b.jpg

Pobierz
  • 14
tak z ciekawości jak wygląda sprawa z kompilatorem i platformą .net na Linuksa? jest o już dopracowane? można sobie zainstalować ostatnią wersję bez problemu?

asp.net core działa w najnowszej wersji pod Linuksem?

a tak poza konkursem, nie macie wrażenia od pewnego czasu C# staje się coraz bardziej przeładowany? kiedyś był to prosty klarowny język imperatywny. potem były lambdy, trochę podejścia inspirowanego fp i ogólnie trochę fajnych ziman jeśli chodzi o składnię.

dziś
@secret_passenger: .NET działa bardzo dobrze na Linuksie, Linux jest w pełni wspierany, zainstalujesz tam najnowszą wersję frameworka.

ogólnie to ciekaw jestem komentarzy osób używających C# kilka lat - jak zapatrujecie się na ewolucję tego języka w ostatniej dekadzie?


Pozytywnie, łatwiej i szybciej pisze się kod.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@secret_passenger: na linuxie nie próbowałem, ale pół roku działałem na Macu i śmigało bez problemów. Myślę, że na linuxie będzie podobnie.
Ostatecznie wróciłem do Win, bo siła przyzwyczajenia nie dawała pracować na okrojonej Macowej wersji VS, a do Ridera nie mogłem się przyzwyczaić.

A co rozumiesz przez przeładowanie? Masz jakieś konkretne przykłady? Mi ostatnie zmiany bardzo pasują. Te wprowadzone w C# 8 jakoś zgrabnie pominąłem. Ale teraz jak .NET jest open
@ghostface: z tym .net to bym tak nie szalał - jakieś 2 lata temu robiłem testy używaia F# na Linuksie i było super słabo. kompilator w starej wersji, część narzędzi kompletnie niewspierana, jakieś problemy z samą instalacją - a sprawadzałem na Ubuntu, Debianie i czymś tam jeszcze.

asp.net core - też miało jakieś problemy, ale szybko zostało odrzucone jako alternatywa dla innych rozwiązań, więc się na tym nie skupiałem już.

@
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@secret_passenger: ok rozumiem już o co chodzi. To tutaj na obronę powiem raz jeszcze o community, które nadaje często kierunek w wykorzystaniu. Mówię zarówno o rozwiązaniach architektonicznych jak i best practises dotyczących samego kodu.
Martwi mnie mówienie o .NET i Ruby w jednym zdaniu :P wolałbym żeby tak się nie stało.
MS ewidentnie też to chyba zauważa, bo zaczyna iść w stronę upraszczania jak np. Do apek consolowych już nie potrzebujemy
MS ewidentnie też to chyba zauważa, bo zaczyna iść w stronę upraszczania jak np. Do apek consolowych już nie potrzebujemy Program -> Main itd. Wystarczy:

System.Console.WriteLine("Siema Wypok");
I działa :)
Myślą nad zunifikowaniem interfejsu i zrobili elegancką roadmape z zaznaczeniem wersji LTS. Także mam nadzieję, że będzie dobrze.

A co do Linucha no to nie pozostaje nic innego jak samemu przetestować ;)


Nie podzielam zdanie, że jest to ułatwienie. Zwłaszcza w aplikacjach
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
No ale to zupełnie różne dyskusje :) czym innym będzie dyskusja o unifikacji frameworka i upraszczaniu niektórych elementów, a czym innym kwestia bariery wejścia w świat .net.
Muszę przyznać że szokują mnie komentarze tutaj, bo nadal najwidoczniej C# jest postrzegany jako "niby tam wspiera tego linuxa, ale nie działa", co jest kompletnie sprzeczne z moimi doświadczeniami.

Od >2 lat mam powystawiane aplikacje na Linuxach - od debianów po raspberry pi, od proda do wewnętrznych appek, od weba po narzędzia i wszystko ładnie chodzi.
@wildcat89:

ok rozumiem już o co chodzi. To tutaj na obronę powiem raz jeszcze o community, które nadaje często kierunek w wykorzystaniu. Mówię zarówno o rozwiązaniach architektonicznych jak i best practises dotyczących samego kodu.


no właśnie chyba jednak nie do konca rozumiesz moje obiekcje.

1. community nie ma tutaj nic do rzeczy. podałem przeykłąd Ruby - jeg rozwój też jest sterowany przez community, a ten język wg mnie rozwija się "średnio"
@ZaoSan: myślę że mniej by Cię szokowało jakbyś zwrócił uwagę na kontekst tego w jakim to pisałem - a miałem złe doświadczenia z próbą użycia F#. co jest zatem dziwnego w pytaniu czy z C# sytuacje jest lepsza czy nie?

a apkę w C# pisałem pod Linuksa jakoś w 2015 roku, więc tak - da się, jestem o tym przekonany bo przecież to zrobilem. nie śledzę teraz tak bardzo technologii MS
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@secret_passenger: co do Ruby i C#. Absolutnie nie mam tutaj żadnych antypatii. Chodziło mi bardziej o to, że Ruby miał bardzo ciekawy start, szedł prostą drogą do mainstreamu, aż tu nagle coś się wydarzyło i zgasł. Nagle stał się technologią bardzo niszową w której i o projekt ciężko i o wsparcie. To może mieć oczywiście dobre i złe strony.

Co do samej semantyki języka to przyznam się szczerze, że nigdy się
@secret_passenger:

myślę że mniej by Cię szokowało jakbyś zwrócił uwagę na kontekst tego w jakim to pisałem - a miałem złe doświadczenia z próbą użycia F#.


ani trochę, bo pod F#/C# jest IL, więc dziwi mnie że jeżeli w C# coś działa, to w F# by to nie działało, ale jeżeli tak jest, no to szkoda.

ale widzę, że w 2020 roku kogoś szokuje że ktoś chce poznać zdanie innych osób
ogólnie to ciekaw jestem komentarzy osób używających C# kilka lat - jak zapatrujecie się na ewolucję tego języka w ostatniej dekadzie


@secret_passenger: dla mnie jest prowadzony mega fajnie jako typowa hybryda oop i fp - nadal ma pełnię zalet typowego języka dla OOP, a jednocześnie potrafi mega ułatwić pisanie i utrzymanie kodu. Zaczynałem od .NET 3.0 i wolałbym programować stopami, niż wrócić do tamtej składni.