Wpis z mikrobloga

Mam RTX3090 i grzeje się on niemiłosiernie. Temperatury są ok, ale ilość ciepła w obudowie jest zatrważająca. No i to ciepłe powietrze z budy jest kierowane na chłodnicę AIO, przez co chłodnica procka jest przedmuchiwana ciepłym powietrzem. Temperatury nie przekraczają niby 70'C, ale czuć ten ogrom ciepła, jak się położy rękę na topie obudowy. Zastanawiam się jak to zrobić, żeby sprawę polepszyć. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to taka obudowa: https://www.x-kom.pl/p/569239-obudowa-do-komputera-thermaltake-core-p5-ti.html#Specyfikacja
Ma ktoś lepszy pomysł?
#pcmasterrace #komputery
  • 22
@JestemKrzysio: Spodziewałem się, ale nie aż tak. To działa jak farelka. Chodzi mi też o żywotność tego sprzętu, żeby jakoś zapobiec przegrzewaniu. Mam tam sporo wentylatorów i mam mesh na górze i na froncie. Temperatury są poniżej 70 wszędzie. ale energia jaka jest wymieniana z otoczeniem jest spora.
@youmimicanski: I tak niestety musi być... Temperatur złych nie masz, możesz co prawda zwiększyć obroty wentylatorów, ale po pierwsze to hałas, a po drugie - jak zbijesz np. do 65* z 70* to w zasadzie niczego w działaniu sprzętu to nie zmieni :)

Taka ciekawostka z dawnych czasów - pamiętam jak zimą, jeszcze w domu rodzinnym, odpalałem kompa (w tym dwa 'baniaki' CRT) to po chwili robiło się ciepło w pokoju.
@youmimicanski: jak masz dobre temp to po co masz obudowę zmieniać?
ilość pobieranych watów = ilość wydzielonego ciepła. w zasadzie cała energia elektryczna którą pc pobiera jest zamieniana na ciepło. chcesz zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła to musisz zmniejszyć ilość pobieranego prądu.
robisz underwolta w tym wypadku.

ta grafika sama potrafi wydzielić 400-500W ciepła procesor to dodatkowe 100-200W zależnie jaki masz i czy podkręcony. to dosłownie jest farelka pod obciążeniem
@youmimicanski: To obudowa już dosyć przewiewna jest. Możesz dorzucić ten trzeci wentylator na przód. Ustawić krzywe sterowania wentylatorów obudowy ostrzej. Tak żeby przy wyższych temperaruach GPU robiły większy przeciąg.

Ale generalnie, jak grafika i cpu mają temperatury w normie, płyta główna, jej sekcja zasilania i dysk nvme, mają nawiew powietrza od frontu, to nic nie szkodzi, że gorące powietrze wylatuje z obudowy. Cudów nie ma, masz mocarne GPU, które wywala ze
@youmimicanski: Tak musi być. Prądożerne GPU z pewnie mocnym prockiem do tego - musi grzać. Sam posiadam mocną 3080 od Asusa (Strix OC), która ma wysokie power limity domyślnie (i nagrzewa się do 72 stopni celsjusza), gdzie zauważyłem znaczącą różnicę w temperaturach przy PC w porównaniu do poprzedniej karty (5700 XT). Te nowe RTXy pobierają dużo energii, przez co wydzielają tez ogrom ciepła, fizyki nie oszukasz. Ewentualnie wodowanie wszystkiego i dobre
@youmimicanski: musisz poszukać na forach jakiś konkretnych wartości plus trochę poeksperymentować. Ja zrobiłem to na swojej 3060ti i jestem bardzo zadowolony z efektów. Lepiej mieć stabilne np 1900 MHz niż skaczące w zakresie 1800-2000. Ja znalazłem na reddicie podane przez kogoś wartości dla konkretnie mojego modelu. I faktycznie są one bardzo dobre. Mam stabilne 875 mV -> 1900 MHz zamiast skaczącego do prawie 1V 1785-2000. Poboru w Watach mam zwykle 160-180W