Wpis z mikrobloga

Cześć. Wraz z nazyczoną zdecydowalismy się na kredyt hipoteczny na budowe domu. Niestety nie mam pojecia jak ugryźć temat kredytu.

Zarabiam 3,7k do reki, a dziewczyna 2,3k. Ja mam umowę na czas nieokreślony, naromiast ona na rok.
Nie jestesmy małżeństwem, wiec nie wiem czy lepiej ubiegać sie samemu o kredyt czy z parntnerką? W jakiej sytuacji warunki kredytu beda korzystniejsze? Myślę, ze moja zdolność to + - 350k, ale nie wiem czy z partnerką ta zdolność będzie mniejsza czy też wieksza.

Jesteśmy razem 6 lat i decyzja o kredycie nie zapadla z dnia na dzień. Mamy juz działkę i zapatrujemy się na dom + - 95m2. Mam również 100k wkladu wlasnego (wraz z działką) a zakladam ze na dom bede potrzebował 300-350k (prosta bryła, dom parterowy, dach dwuspadowy, system gospodarczy)

Rodzi sie też pytanie czy im wiekszy wklad własny tym lepsze warunki kredytu? Myslalem o 350tys na 20lat.

Prosilbym o rozjaśnienie tematu i ewentualne nakierowanie mnie. Domyślam się ze najlepiej byłoby udać sie do doradcy kredytowego co też zamierzam uczynić ale najpierw zapytam was ,jak byście to ugryźli :)

#kredythipoteczny #kredyt #budowadomu #bankowosc #banki #finanse
  • 28
  • Odpowiedz
@BajerOp: Jakis czas temu bylem u doradcy, przy zarobkach okolo 10k netto na UoP zdolnosc wynosila nieco ponad banke. Nie wiem czy to ma przelozenie wprost proporcjonalne ale jezeli tak to autor spokojnie mialby zdolnosc na 350 kola
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Syncu: Odezwij się do mirka @marcpol, on się zajmuje kredytami hipotecznymi.
Wydaje mi się, że możesz wartość działki i hajs razem wnieść jako wkład własny i wziąć mniej kredytu. Najlepiej wszystko przegadaj z dobrym doradcą - namiar już masz.
  • Odpowiedz
@BajerOp: okazyjnie mialem mieszkanie do kupienia we wrzesniu i normalnie dali nawet na 10% wkladu

btw. czym wiekszy wklad tym bank czuje sie pewniej finasujac np. tylko 80% wartosci mieszkania i warunki tez moga byc lepsze
  • Odpowiedz
@Syncu nie powinno być problemu ale z partnerka samemu się nie uda. Optymalnie 20 proc wkładu, jak coś to pisz. Na 95 m2 tez nie powinno być problemu z taką kwotą.

Pytanie od kiedy dziewczyna pracuje i czy to pierwsza umowa. No i kto jest właścicielem działki.
  • Odpowiedz
@BajerOp @haze2137 @excelfinance @Xune @Tytanowy_Lucjan @Nskostek

Panowie, skupiliście sie na mojej zdolności kredytowej, a tutaj akurat jestem prawie pewien, ze dostane te 300-350tys.

Bardziej mi chodzi o to jakie optymalne warunki musze spełniać zeby dostać jak najlepszą ofertę kredytową.

Jesli mam 100tys wkladu wlasnego, a zakladam że budowa domu wyniesie mnie 350tys to prostym jest ze potrzebuje kredytu na 250tys.

Wszystko teraz rozbija sie o ogólny koszt spłaty takiego kredytu. Co mogę
  • Odpowiedz
@Syncu: Ja się nie skupiam na Twojej zdolności. Mówię Ci, żebyś poszedł do doradcy. On Ci ogarnie oferty z wielu różnych banków, wyjaśni aspekty działania kredytu, wybierzesz najlepszy dla siebie podejmując poinformowaną decyzję. A przy okazji pomożesz legitnemu mirkowi, który robi to zawodowo.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Syncu: a za co doprowadzisz stan surowym do takiego w którym można zamieszkać? Doradca, doradca, doradca. Kredyt bardziej łączy niż ślub ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Syncu przy tym co padales to nikt Ci nie opowie dokładnie, dodatkowo banki często mają możliwość negocjacji oferty zależy czasem od determinacji doradcy. Generalnie poniżej 80% ltv wklad nie ma już takiego znaczenia.
Ps sam nie dostaniesz.
  • Odpowiedz
@Syncu: biorąc kredyt na budowę domu jednym z najważniejszych kryteriów które powinieneś brać pod uwagę jest to jak bank podchodzi do sprawdzania etapów budowy i wypłacania transz za poszczególne etapy, bo całości kasy na budowę na pewno nie dostaniesz od razu. Najlepiej składać wnioski do maks 3 banków.
  • Odpowiedz
@plamek1989: masz racje, z tymi transzami są różne jaja, jak widziałem jak kolega budował chałupe...
@Syncu: bierz z narzeczoną, moim zdaniem lepiej rozłożyć na 30 lat, wtedy masz mniejsza ratę w razie powinięcia się nogi, a po trzech latach i tak możesz spłacić bez żadnego problemu w każdym banku, my zrobiliśmy dokładnie tak samo. No i polecam udać się do poleconego doradcy kredytowego, można to ogarnąć samemu, ale po co?
  • Odpowiedz
@kfffasny: Ja mam konto w Alior, a narzeczona w Santander i hipotetyczna sytuacja. Mamy kredyt w ING bo tam zaoferowali nam najlepsze warunki. Nie mieszkamy razem, a domyslam sie ze jesli weźmiemy razem kredyt to nasze pensje beda musialy spływać na to konto.

Trochę niezręcznie przez 2lata miec wspólne pieniądze nie mieszkajac ze sobą... Czy ja dobrze rozumuje ?
  • Odpowiedz