Wpis z mikrobloga

@noitakto Jeśli już chcesz dosłownie interpretować ten fragment Księgi Rodzaju, co jest bez sensu, to chociaż zrób to rzetelnie. Podeprzyjmy się cytatami: Rdz 4,13-14: Kain rzekł do Pana: «Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić!»
Jeśli miałoby nie być innych ludzi na
@mgr_rybak: Nauka tak nie twierdzi. Metoda naukowa polega na wnioskowaniu na podstawie empirycznych doświadczeń. Nauka twierdzi, że to że jesteśmy dziełem mocy nadprzyrodzonych jest mało prawdopodobne przez to, że brak na to dowodów. Poza tym nie wiesz jakie jest nauczanie Kościoła. KK nie zaprzecza ewolucji. Są nawet teorie (jestem ich zwolennikiem), że ewolucja jest skutkiem boskiego działania. Dodam jeszcze, że jeżeli chodzi o kreacjonizm, to jest on popularny głównie w środowiskach
Jeśli Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi, i jak rozumiem jedynymi,


@noitakto: No tak. Robisz fałszywe założenie i chcesz, żeby inni musieli się z tego tłumaczyć?
No to to tak nie działa. :-)

Jeśli Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi,


Nie, nie byli. Wg tej - pełnej bzdur - historyjki, Bóg ulepił sobie faceta, umieścił go w Edenie (dokładnie: w Edenie umieścił człowieka, którego ulepił, co jednoznacznie mówi, że byli
@noitakto: Musieli współżyć z własną matką

¯_(ツ)_/¯ ale to nie tyle co kazirodztwo, ale zwyczajnie urodziłyby się mutanty genetyczne/ciężko upośledzone osoby. Nie ma tu za grosz logiki, dlatego musiały istnieć wtedy inni ludzie, a Adam i Ewa nie byli jedynymi na świecie. Nie ma innej opcji

@userrrr: nie do końca tak. Przy chowie wsobnym uszkodzone geny się kumulują. Gdybyśmy mieli rodzeństwo, idealne pod kątem genetycznym, to potomstwo nie powinno mieć
@paktomagik no to napisałem pasterz, robotnik. Kolejna nieścisłość to podziału na stary i nowy, na którym należy się opierać? Opis tego jaki jest bog jest różny w poszczególnych testamentach
@noitakto: Stary Testament ma gatunki literackie i to opowiadanie ma charakter symboliczny. KK nie definiuje pochodzenia człowieka, tylko twierdzi, że człowiek jest dziełem Boga. Czy Bóg użył kreacjonizmu, czy ewolucji (uważam, że jednak ewolucji) to dla nas, katolików, bez znaczenia.
@paktomagik I fascynujące może by było gdyby nie było tak niespójne, nawet na poziomie abstrakcji.

Wiele z idei czy poglądów zawartych w Biblii jest też odtwórcza, wiele z koncepcji myśliwych i zasad moralnych istniało dużo wcześniej w różnych szkołach filozoficznych.