Wpis z mikrobloga

Pytanie do #wegetarianizm . Mam 30 lat i od 16 lat nie jem żadnego mięsa tylko produkty odzwierzęce typu jajka czy mleko. Ostatnio czuje się bardzo przemęczona. Nie mam sił i wszystko mnie boli. Po złamaniu palca i pęknięciu łękotki w kolanie oraz naderwaniu wiązadeł w ub roku zaczęłam suplementować witaminę D3 wg zaleceń lekarza o podbiłam z 48 na 130. Dodatkowo suplementuje się witaminami A, B kompleks, C, E, K2MK7. Problemem u mnie jest dieta a w zasiądzie jej brak. Jem co mi wpadnie w rękę byle się napchać. Zazwyczaj jest to szybkie żarcie. #weganizm oraz #wegetarianizm podpowiedzcie jakaś gotowa dietę albo jedzenie na którym głównie bazujecie abym za parę lat się nie rozpadła... bo kości strzelają niemiłosiernie i myślę, że długo nie pożyje dalej się tak prowadząc.. #dieta #dietetyka #jedzenie
  • 39
@Filem00n: Byłam u kilku dietetyków ale kasa wywalona w błoto a diety z kosmosu. Żeby tego wszystkiego przestrzegać to musiałabym spać w kuchni. Pewnie trafiłam na złe osoby. Ogólnie to jajka bardzo lubię ale te „marketowe” tez chyba nie są dobrej jakości ?
@wisniowa211 jak diety z kosmosu? A ile dla Ciebie to jest zbyt długi czas w kuchni?

Najlepiej jajka od wiejskiego chłopa, jak już jesz marketowe, to szukaj ekologicznych albo w takich gdzie kurki sobie wychodzą z kurnika.
Kup sobie ryżowar (100-300zł), idealne do gotowania strączków kasz i ryżu. Wsadzasz soczewice z wodą w proporcji 1:3 czy ryż 1:2, dodajesz sól i gotujesz, po ugotowaniu ryżowar sam się wyłączy to jest jego magia, dodatkowo nie trzeba stać i mieszać-wiele to ułatwia. Ugotuj sobie dużo np. w niedziele i w zasadzie masz jedzenie do piątku\soboty. Polecam. Ja mam czasu za wiele nie mam (studia,praca) a jedyne co suplementuje na weganiźmie to
@wisniowa211 Ostatni raz sie badałem jakiś rok temu ale zarówno B12 jak i D3 było w normie, B12 coś koło 300 pmol\l a D3 nie pamiętam. D przyjmuje 50uq dziennie B12 100, ale do tego dochodzi jeszcze mleko owsiane lub sojowe którego wypijam zwykle około szklanki dziennie lub robie na nin owsianke itd. Ale czasem robie przerwy od supli np. tydzień i wtedy lece na samych napojach roślinnych.
@Wijj: ale jednak jak jesz jajka i mięso to mniejsze prawdopodobieństwo że narobisz sobie kuku, jednak więcej odpowiednich aminokwasów i witaminek masz w tym, a na roślinkach musisz się znać.

btw. czy soja nie wpływa czasem źle na testosteron?
@wisniowa211 Kup sobie dobry blender i ryżowar, jeśli zależy ci na szybkości i nie siedzeniu w kuchni i poszukaj prostych przepisów. I przede wszyskim, ziarna i strączki podstawa diety, kasze (jaglana,gryczana), strączki (soczewica, ciecierzyca, fasola), dobrej jakości chleb (jedz go np. z masłem orzechowym) zaprzyjaźnij się z tofu i będzie git. Kombinuj serio jest mnóstwo szybkich zdrowych przepisów gdzie serio nie trzeba siedzieć dnia w kuchni.
@Filem00n Nie nie wpływa źle weganie mają paradoksalnie wyższy poziom testosteronu niż wegetarianieni mięsożercy ( moge ci podesłać badanie jak chcesz, ogólnie soja zawiera fitoestrogeny, a nie estrogeny) a witaminki i aminokwasy masz też w roślinach (wszystkie aminokwasy, szczególnie jeśli łączysz źródła białek roślinnych), jajko też nie ma wszystkich niezbędnych do życia substancji ( np. nie ma wcale witaminy C) a ma też nieco szkodliwych np. cholesterol.
@Wijj nie napisałem nigdzie że nie ma ich w roślinach, tylko że musisz wiedzieć które jeść żeby je dostarczyć, z mięsem i jajkami jest mniejszy problem.
Szkodliwość cholesterolu to jest akurat bullshit, o czym świadczy popularność diety ketogeniczne.
A co do soji, to dzięki, poczytam, bo wydawało mi się że jednak jest odradzana.
@Filem00n Wiele strączków ma w zasadzie białko pełnowartościowe, a inne rośliny można łączyć. Co do cholesterolu to się nie zgodzę, diety keto raczej są popularne bo da się skutecznie na nich chudnąć, co ciekawe istnieją nawet diety wegańskie-keto. Dietę eskimosów można uznać w sumie za keto oparte na mięsie, ale jak pokazują badania, eskimosi mają taką samą lub większą umieralność z powodów chorób serca jak typowy amerykanin\europejczyk wszystkożerca który często stołuje się
@Wijj no to wystarczy że się nie je strączków i jest problem ;)

Ja stosuję ze względu na zdrowie i mój cholesterol i homocysteina jest ok, czemu mam rezygnować z moich jajek? ;)

Pokaż mi proszę te badania, bo to naprawdę dziwne, że eskimosi tak samo padają na serce jak my żrący przetworzone żarcie ;)
@wisniowa211: ja osobiście jem mocno surowo, tj. tylko gotuję/smażę jajka lub mięso, a warzywa praktycznie bez przygotowywania, po prostu kroję ogórki, pomidory, paprykę, kiszonki itp. I taki sposób polecam na codzień, do pracy bez problemu takie coś zapakujesz w pojemniki.
@wisniowa211 Tak a o co chodzi ( ͡º ͜ʖ͡º). Mi by średnio smakowała, ale jak ktoś lubi kokosy, awokado, orzechy i różne nasiona, to może spróbować. Ja za bardzo lubie ryż, kasze, pieczywo i różne high carb strączki. Osobiście nigdy nie próbowałem.
@wisniowa211: majonez z aquafaby - dostarcza tluszcz bialko i wit sie rozpuszczaja.
tortille ze zblendowamych namoczonych platkow jeczmiennych na sucha patelnie - latwo zapakowac tam co masz altualnie i polewasz ww majonezem
1x w tygodniu zupa
salatki , nwm