Wpis z mikrobloga

@Umorusany: problem w tym, że wycenione to wszystko jest tak, jakby on już rynek zawojował. Jeżeli spełniłby się przewidywania jego fanów to ile Tesla ma być warta? 2.500 mld USD?
  • Odpowiedz
@Referentdsniezgodnosci: @adam2a: Tesla to nie tyle produkcja samochodów, co całościowe rozwiązania energetyczne nad którymi pracują. Tyle że znacznie łatwiej opchnąć inwestorom ideę eko samochodów sportowych jako "reklamę" niż nudne badania nad tanimi, pojemnymi i trwałymi bateriami potrzebnych do ich powstania.
  • Odpowiedz
@rebel101: Tylko że dalej ta wycena zakłada dominację Tesli na rynku aut, baterii i softu do jazdy autonomicznej. Wystarczy że budżetowa Tesla za 25K $ nie wypali i będzie gorsza niż konkurencja (np. kolejna generacje E-Volkswagenów) i bańka zacznie pękać.

Podobnie jest obecnie z Uberem, Airbnb i innymi markami technologicznymi. Wszyscy się zastanawiają czy czeka nas Dotcom 2.0

@be_happy: Musisz też wiedzieć kiedy dana spółka padnie, inaczej zostaniesz
  • Odpowiedz
6 mld zysku usd rocznie


@Sabarolus: to akurat żaden problem tzn może nie ten "zysk" nie wiem co się tak inwestorzy tych zysków uczepili. Na rynku, zwłaszcza tym ciężkim w R&D nie liczy się zysk tylko FCF

Amazon ma $14b FCF w zeszłym kwartale (niesamowite osiągnięcie
  • Odpowiedz
  • 0
@Im_from_alaska: i tylko dlatego jest tak wyceniana? Żeby jej P/E zeszło do poziomu Amazona musialaby generowac 6 mld zysku usd rocznie... Dodajmy ze to nadal bedzie wycena w kosmosie, o znamionach bańki


6 mld zysków rocznie to przy 10 mln sprzedanych samochodów (w roku 2025) daje przy marży 1% o której mówił sam Elon. A to tylko sprzedane samochody nie ujmując zysków z ogniw, ubezpieczeń, solar roof, power walls, mega
  • Odpowiedz
to akurat żaden problem tzn może nie ten "zysk" nie wiem co się tak inwestorzy tych zysków uczepili.


@gatineau: bo gdzies na samym koncu taki jest cel inwestycji - ma przyniesc zysk, a nie mielic gotówke.
  • Odpowiedz
bo gdzies na samym koncu taki jest cel inwestycji - ma przyniesc zysk, a nie mielic gotówke.


@Sabarolus: słowo klucz na samym końcu

ale pozwolisz że w temacie Earnings a FCF oddam głos ekspertowi w temacie, Bezos pisał o tym w swoim liście do inwestorów w 2004 roku https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1018724/000119312505070440/dex991.htm

(trochę mnie zastanawia że wielu ludzi myśli że sukces Amazona był niespodzianką a w każdym razie czymś wyjątkowym i anomalią -
  • Odpowiedz
ma przyniesc zysk, a nie mielic gotówke.


@Sabarolus: a do samego tego zdania też mam wątpliwości.

Akcje to nie tylko udział w zyskach to też udział w majątku

Czemu zysk w rozumieniu finansowym miałby być celem? Czy jak kupię dzisiaj Teslę i dostanę 0.0001% udziału w 2 ćwiartkach gigafactory a za 10 lat będę miał 0.0001% udziału w 4 gigafactory to coś jest z moją inwestycją nie tak? No nie,
  • Odpowiedz