Wpis z mikrobloga

@rebel101: Tylko że dalej ta wycena zakłada dominację Tesli na rynku aut, baterii i softu do jazdy autonomicznej. Wystarczy że budżetowa Tesla za 25K $ nie wypali i będzie gorsza niż konkurencja (np. kolejna generacje E-Volkswagenów) i bańka zacznie pękać.

Podobnie jest obecnie z Uberem, Airbnb i innymi markami technologicznymi. Wszyscy się zastanawiają czy czeka nas Dotcom 2.0

@be_happy: Musisz też wiedzieć kiedy dana spółka padnie, inaczej zostaniesz tak porobiony
6 mld zysku usd rocznie


@Sabarolus: to akurat żaden problem tzn może nie ten "zysk" nie wiem co się tak inwestorzy tych zysków uczepili. Na rynku, zwłaszcza tym ciężkim w R&D nie liczy się zysk tylko FCF

Amazon ma $14b FCF w zeszłym kwartale (niesamowite osiągnięcie btw)

Więc powiedzmy że Tesla musiałaby wykręcić tyle samo żeby być wyceniona na $1.5t - obecnie robi $1.4b FCF w kwartał więc brakuje x10 -
@Im_from_alaska: i tylko dlatego jest tak wyceniana? Żeby jej P/E zeszło do poziomu Amazona musialaby generowac 6 mld zysku usd rocznie... Dodajmy ze to nadal bedzie wycena w kosmosie, o znamionach bańki


6 mld zysków rocznie to przy 10 mln sprzedanych samochodów (w roku 2025) daje przy marży 1% o której mówił sam Elon. A to tylko sprzedane samochody nie ujmując zysków z ogniw, ubezpieczeń, solar roof, power walls, mega pack,
to akurat żaden problem tzn może nie ten "zysk" nie wiem co się tak inwestorzy tych zysków uczepili.


@gatineau: bo gdzies na samym koncu taki jest cel inwestycji - ma przyniesc zysk, a nie mielic gotówke.
bo gdzies na samym koncu taki jest cel inwestycji - ma przyniesc zysk, a nie mielic gotówke.


@Sabarolus: słowo klucz na samym końcu

ale pozwolisz że w temacie Earnings a FCF oddam głos ekspertowi w temacie, Bezos pisał o tym w swoim liście do inwestorów w 2004 roku https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1018724/000119312505070440/dex991.htm

(trochę mnie zastanawia że wielu ludzi myśli że sukces Amazona był niespodzianką a w każdym razie czymś wyjątkowym i anomalią - a
ma przyniesc zysk, a nie mielic gotówke.


@Sabarolus: a do samego tego zdania też mam wątpliwości.

Akcje to nie tylko udział w zyskach to też udział w majątku

Czemu zysk w rozumieniu finansowym miałby być celem? Czy jak kupię dzisiaj Teslę i dostanę 0.0001% udziału w 2 ćwiartkach gigafactory a za 10 lat będę miał 0.0001% udziału w 4 gigafactory to coś jest z moją inwestycją nie tak? No nie, jestem