Wpis z mikrobloga

#gielda #cyberpunk2077 #inwestycje #cdprojektred

Podam Wam pewien przykład. Akcje spółki JSW (Jastrzębska Spółka Węglowa) sprzedawane były w ofercie publicznej za 136 zł. Debiut giełdowy był mocno reklamowany i dużo ludzi uwierzyło w łatwy zarobek na akcjach potężnej, stabilnej spółki węglowej. Cena nigdy nie podskoczyła powyżej za 140zł, a kilka dni po debiucie zaczął się systematyczny zjazd, który zakończył się na cenie 10 zł. Przypominam, że chodzi o spółkę węglową o ogromnych aktywach trwałych, przy których patenty, ludzie (górnicze czternastki XD), wartości intelektualne, nie stanowią o wartości. Wartość to ilość węgla pod ziemią i cena węgla na świecie minus koszty pracy. Nic więcej a wahanie ceny od 140 do 10.

Po przeciwnej stronie mamy taką grupę CD Projekt posiadająca ogromne wartości niematerialne i znikome aktywa trwałe. Wartość firmy buduje jej produkt, perspektywa wydawania wartościowych kolejnych produktów w przyszłości i zarabianie na nich na produkcję kolejnych, perpetuum mobile. Rynek zauważył, że coś się jednak zacięło, oczekiwana gra okazuje się być może największym polish joke w historii. Jeśli dodamy do tego, że akcjonariuszami spółki są osoby, które nabyły akcje zwabione szybkim zarobkiem (casus JSW) i panicznie reagują na korekty ceny, to nakręca to tylko grube ryby grające na spadki. Proponuję więc nie śmiać z hejterów piszących o cenie 20 zł za akcję. Wszystko jest możliwe.
  • 19
@MarekSitko: JSW ma większościowy udział Skarbu Państwa oraz bazuje na cenach węgla, a dodatkowo świat stara odejść się od węgla w produkcji prądu.

CDP nie ma udziału Skarbu Państwa bazuje na opinii graczy, a świat wciąż lubi grać.

Giełda oczywiście może wycenić CDP na 20 zł ale myślę, że przy 150 zł chętnych na kupno będzie tyle, że będzie rosło.
@MarekSitko
@mmmmmmmmmmmmmm
Według mnie to jednak dwa inne przypadki. Debiut giełdowy prostego biznesu vs modna spółka zarabiająca kupę siana. Target akcjonariuszy też inny. Tam raczej zwykli szaracy chcący oszczędzić kasę, tutaj pewnie młodzi ludzie niemający pojęcia o giełdzie.
@MarekSitko: Nawet nie myśl, że kogoś przekonasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odgrzeje kotlet z piątku (bo mogę) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zarząd CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) informuje, że szacowana wartość należności licencyjnych Spółki z tytułu zrealizowanej sprzedaży przedpremierowej gry Cyberpunk 2077 we wszystkich kanałach cyfrowych przewyższyła łączną sumę:

- całkowitych nakładów na wyprodukowanie gry oraz

- kosztów marketingu i
@dasters: ale wiesz, że c/z to nie zawsze dobry wskaźnik, a zwłaszcza przy takiej firmie jak CD projekt, gdzie nie mają regularnych produktów w obrocie dobrami, tylko wtedy, kiedy gra wychodzi i wtedy inkasują zysk. Ostatni ich hit to Wiedźmin 3, który wyszedł trochę lat temu. Booom był dawno i z biegiem czasu wynik mógł być tylko gorszy niż lepszy. Możesz również powiedzieć, że nie mam racji i porównując do takiego