Wpis z mikrobloga

Witam piwowarskie świry.
Szybkie pytanko. Jak zmodyfikować wodę pod NEIPA?
Mój dostawca wody podaje bardzo mało parametrów wody także znam tylko przybliżoną twardość, która wynosi od 14 do 19.6 stopni niemieckich oraz PH które wynosi 7.6.
Wstępnie myślałem o rozcieńczeniu wodą demineralizowaną oraz zbiciu PH kwasem mlekowym.
#piwowarstwo
  • 15
@Goglez: Do tej poty uwarzyłem następujące warki:
1 Pale ale, które totalnie zepsułem dodając drożdże do zbyt ciepłej brzeczki
2 APA - mi smakowała, aczkolwiek większość degustujących stwierdziła, że jest to najbardziej gorzkie piwo jakie w życiu pili :)
3. Pale ale - w smaku mdłe i brak aromatu
4. Weizen - chyba najlepsze co mi do tej pory wyszło
5. Grodziskie - Dobre, wędzonka wyczuwalna
6. Sweet stout - podobna
@potok555 no to z tymi danymi nie jesteś w stanie nic zrobić, koncepcja rozcieńczenia przy użyciu demineralizowanej i zbijania pH nie wiedząc praktycznie nic o tej wodzie to jak szukanie igły w stogu siana, po ciemku ( ͡º ͜ʖ͡º)

Spróbuj napisać do dostawcy, powinien udostępnić szczegółowe info, albo doedukowac się co do odpowiedniego profilu, skompletować chemię, a potem ruszyć na poszukiwania źródlanej wody sklepowej, od której będzie
@potok555: No to twoja decyzja czy chcesz im wierzyć czy jednak baniaki z biedry. Ale tak szczerze to patrząc na twój komentarz u góry to ja raczej bym proponował żebyś skupił się na ważniejszych rzeczach niż modyfikacja wody, tak żeby piwo nie wychodziło mdłe :) Ja zrobiłem naście warek i jakoś nigdy nie czułem potrzeby modyfikowania wody. W planach mam teraz 3 kolejne i też nie zamierzam się w to bawić
Co próbuję rozwiązać? Sam nie wiem, naczytałem się tylko na forum, że w tym stylu wypadałoby zmodyfikować wodę pod kątem chlorków i siarczanów, których wartości niestety dostawca nie podaje


@potok555: Jak nie wiesz co chcesz poprawić to znaczy że nie ma takiej potrzeby. Modyfikacja wody to opcja B, gdy już wiesz że wykorzystałeś inne sposoby na osiągnięcie tego co chcesz osiągnąć. Ja na Twoim miejscu dałbym sobie spokój.

EDIT: Nie wiem
@potok555: Do chmielowych się często gipsu dodaje, IMO można dać łyżeczkę, w najgorszym przypadku nic się nie zmieni.

Ale przy NEIPA najgorszym wrogiem będzie tlen, niektórzy mają specjalny sprzęt żeby przelewać i chmielić na zimno bez kontaktu z tlenem. Ale minimum to dodanie przeciwutleniaczy i mega ostrożne traktowanie sfermentowanej brzeczki.
@potok555: Patrząc na Twoje doświadczenie to skupił bym się na początku na uporządkowaniu całego procesu, na układaniu receptur, na temperaturze zacierania, na zadawaniu drożdży w dobrej temperaturze, na ilości i kondycji drożdży, temperaturze fermentacji i nareszcie na powtarzalności. Poprosiłeś o pomoc przy modyfikacjach wody a tak naprawdę nie wiesz w ogóle po co, jak i jaki ma być tego efekt. Nie pisze tego aby być nie miłym ( ͡° ͜