Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo #browarze
Hej, planuje zrobić swoje 3 piwo. Tym razem tripla belgijskiego. Cukier kandyzowany już zrobiłem w tamtym tygodniu. Teraz muszę wybrać drożdże. Stawiam tym razem na płynne, gdyż podobno w belgijskich drożdże robią dużo roboty . Doradzicie jakie wybrać? na razie zdecydowałem się na 3 opcje, ale nie wiem która najlepsza, a może jeszcze coś innego. Głownie myślę o tych FM26
FM25
FM26
FM28

Z góry dzieki!
  • 12
@karolhh: Do Tripla wzorcowymi sa drożdze FM27 jest to ten sam gatunek do Wyeast 3787 Trappist High Gravity.

Dają w smaku żółtego grejfruta z charakterystyczną belgijską ziołowością/fenolowością.

Dadzą radę fermentować w 16 stopniach, powoli dojedzą do końca chociaż czas fermentacji wydłuzy się znacząco.
@karolhh: FM26 też będą, one są jakby wycięte z estrów, mają czysty profil słodowy, ale strasznie mocno dają belgijską ziołowością, są bardzo wrażliwe na temperaturę 18 i mniej, dlatego fermentuj w cieple, 20 i więcej, ale brzeczkę zadawaj drożdzami dobrze schłodzoną, taką w okolicy 14-18 stopni.

Do Tripla obowiązkowo starter albo gęstwa po lżejszym, ale to lżejsze też na starterze
@karolhh: Nic wielkiego, jak już uwarzysz i zlejesz znad osadu brzeczkę do fermentacji, to chmieliny poprzez lejek zlej do butelki PET i zostaw na parę godzin do odstania.

Odbierzesz jeszcze 0,5 do 1 litra brzeczki, zagotuj ją i wrzątek poprzez lejek rozlej do butelek na piwo, jak by była niepełna butelka dolej wrzącej wody, ma być nalane do pełna, zakapsluj i połóż na boku żeby kapsel się zdezynfekował.

Będziesz miał brzeczkę
@karolhh: Jeszcze dodam, że ja nie robię starterów, tylko warkę 5 litrową i dopiero po przefermentowaniu robię 30 litrową i zadaję gęstwe z tej małej.

Więcej razy nie uzywam tych drożdży,

Pamiętaj też, żeby nie uzywać gęstwy więcej niż jeden raz, 2 pokolenia i kupuj nowe drożdże.

Unikniesz problemów z nagazowaniem piwa, złą fermentacją, wadami fermentacyjnymi piwa czy infekcjami.

Cena drożdży od 10 lat jest stała, więc nie ma co dziadować,
@karolhh: panie bierz FM26 - piwo mega aromatyczne w profilu fenolowym, uwydatnione cechy słodu, mega klar... mniamu mniam ( ͡° ͜ʖ ͡°) polecam fermentację od 17 do 27 st, tak 1 stopień na 2 dni mniej więcej. Uwaga - zachowaj przynajmniej 10-11 litrów przestrzeni, bo mogą wyjść na spacer.
@karolhh: no 2-3 (od startu, ale to raczej szybko ruszający szczep) będzie idealnie. Jaki dajesz cukier? Polecam samemu zrobić taki fake kandyz - cukier, woda, pożywka dla drożdży i NaOH + dobry termometr