Wpis z mikrobloga

@apo: ja odniosłem się do samego -10^2=100, a nie do x^2, gdzie x=-10, to są dwie różne rzeczy, ziomek #!$%@?ł zapis i to wypomniałem, koniec historii xd ale jak widać poziom matmy niski skoro kilka osób stwierdziło że mówię bzdury
@internetowy:
są 2 sposoby
1. pod x^2 podstawiamy 100, pod x -10 lub 10, wychodzi wtedy 90 lub 110
2. pod pytajniki podstawiamy n
przenosimy n na drugą strone
liczymy delte dla powstałem funkcji kwadratowej
liczymy jej miejsca zerowe, wychodzi -2n oraz 2n+1
podstawiamy wartosci pod x do rownania x^2-x-n=0
i wychodzi że n należy do zbioru {-(3/4), -(1/4), 0}

coś mi sie nie zgadza, ale #!$%@? xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
√(-100) = 10i ∨ -10i

W liczbach zespolonych poruszamy się po drugiej osi (i nie tylko). Przestrzeń liczbowa jest tu dwuwymiarowa.
Przyjmując że oś pozioma wskazuje liczby rzeczywiste, to oś pionowa to liczby urojone.

Tak się składa że pierwiastkując liczbę ujemną rzeczywistą, wynik znajdował będzie się dokładnie na osi urojonej.
"10i" można zapisać również jako "0 + 10i"

By odróżnić część rzeczywistą od urojonej, liczby zespolonej, część urojona dostaję literkę "i" (imaginary).
@rukh przechodzenie w zbiór liczb zespolonych w momencie gdy wychodzą Ci normalnie dwa rozwiązania z równania 2 stopnia dla mnie jest nieintuicyjne czy też zwyczajnie niepotrzebne, nieuwzględnienie ich nie oznacza błędu Zresztą w praktycznych zastosowaniach rzadko się spotyka z algebraiczna forma liczb zespolonych, a jakichś zadaniach (elektrotechnika albo elektrodynamika) na ogół wykorzystujesz postać kątową, jakieś wskazy itd. - zespolone w postaci algebraicznej i kwaterniony wykorzystuje się w grafice komputerowej bo łatwiej wykonywać
@RedveKoronny no bo policzyłeś deltę w kontekście x, a potem sobie za niego coś podstawiasz to wychodzi bzdura, ja polecam metodę graficzną jak starożytni grecy, oni też nie umieli w cyferki ale potrafili wiele rzeczy policzyć samą osią liczbową