Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki pomóżcie bo im dłużej czytam informacje z internetu tym bardziej głupieje.
Chodzi o sprawy z mieszkaniem i jego przepisaniem.

Mieszkam w mieszkaniu dziadka ok.4 lata. Rok mieszkaliśmy razem ale że nie chodzi to rodzice wzięli go do siebie bo ma tam stałą opiekę (ojciec w domu).
Żeby nie było że jestem cwanym wnukiem, wyremontowałem to mieszkanie od podstaw i spłaciłem dziadka zadłużenie ok.25k.
Dziadek otwarcie twierdzi że po jego śmierci mieszkanie ma być moje. Ale wiadomo jak to z dalszą rodziną, nie mam z dwoma kuzynami kontaktu, może być różnie.
Chcę przepisać mieszkanie na siebie, ale za rok będziemy się z dziewczyną przeprowadzać do mieszkania jej rodziców. Oni się przeprowadzają do domu i połowe mieszkania chcą na nią przepisać a połowę sprzedać mi. Mieszkanie jest dużo nowsze i większe, pasuje mi ten układ.
Teraz chodzi o sprawy notariusza. Jak wyjdzie mi taniej, jak ominąć te podatki bo się w tym nie orientuję...
Lepiej teraz przepisać mieszkanie dziadka na mnie, a za rok kupić 1/2 mieszkania teściów.
Lepiej żeby w imieniu dziadka kupić mieszkanie teściów (1/2) i potem on przepisze na mnie.
Nie wiem w którym przypadku wyjdzie mi mniejszy podatek...
A kasy mam mało bo przez covid jestem -23k w plecy, nie wiem jak to będzie dalej :/
Z góry dzięki za porady.
#notariusz #spadek #podatekodnieruchomosci #prawo

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fc4cbb31831d2000bfc12b0
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 5
@AnonimoweMirkoWyznania darowiznę od dziadka będziesz miał bez PCC, zakup od teściów z podatkiem, niezależnie od kolejności.

Zwróć uwagę że nawet jeśli dziadek zrobi darowiznę to i tak mieszkanie będzie w masie spadkowej, bodajże przez 10 lat.

Ja bym nie kupował mieszkania od "teściów" skoro to nie są przecież teściowie. Jak będziecie małżeństwem to dziewczyna może zrobić darowiznę na Ciebie.
@AnonimoweMirkoWyznania: A umowa dożywocia? Wtedy nie ma również możliwości dochodzenia roszczeń z zachowku - to taka chyba najbezpieczniejsza opcja. Tylko jeśli mieszkanie jest spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu to niestety nie można zawrzeć takiej umowy (wtedy trzeba się postarać o przeniesienie własności lokalu).
Od teściów tak czy siak zapłacisz podatek.
Lepiej żeby po ślubie zrobić np. darowiznę.