Wpis z mikrobloga

@DumnaAniemia: można tak powiedzieć o wielu rzeczach, ja znam pojęcie trzej muszkieterowie ale nie znałem ich imion ani autora a bywam w biedronce, bibliotece i księgarni i nie widziałem tam tej książki
  • Odpowiedz
@Gao_Mniejszy: I znowu to samo. Cała dyskusja i nikt nie sięgnął do oryginału.

Tak na szybko: epee, co po francusku znaczy miecz albo szpada. I pewnie pokrywa większość tego typu broni białej. W każdym razie słowo to występuje w powieści o trzech muszkieterach jakieś 191 razy. Słowo rapière tylko 5. Słowo fleuret raz. Słowo sabre 2 razy. Natomiast mamy fragment jak poniżej. Choć to o D'Argagnanie.

Ce fut donc
  • Odpowiedz
@Ghost2: Jedna z nich to 'Ojciec Chrzestny', gdybyś ją przeczytał to wiedziałbyś, że pieniądze to nie wszystko, że nie zdradza się przyjaciół i nie dmucha ich żon, ale niestety ty zapchałeś sobie głowę jakimiś pierdołami o żabach i teraz na siłę próbujesz zainteresować tym innych ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Pan_Kielonek: Podsumowując: Trzej muszkieterowie to powieść o muszkieterach, którzy używali przede wszystkim MUSZKIETÓW . Należy do rodziny powieści określany y jako książki "Płaszcza i SZPADY". W przekładzie polskim mamy użyte słowo SZABLA, w oryginale mowa jest o RAPIERZE natomiast tak naprawdę był to MIECZ WALONSKI
  • Odpowiedz
@Ghost2:

znam pojęcie trzej muszkieterowie ale nie znałem ich imion ani autora


Można znać to pojęcie, ba, można nawet kojarzyć ich imiona jak i nazwisko autora, a mimo to nie widzieć jaką bronią się posługiwali. Kto inny natomiast mógłby podać jak na tacy każdy szczegół z fabuły, jednocześnie nie umiejąc powiedzieć jak nazywał się autor.
  • Odpowiedz
@Tramad0l: w Polskim przekładzie mamy właśnie szpadę, a to dlatego, że po francusku zarówno miecz, jak i współczesna, używana na sportowych turniejach szpada to Épée, we fragmencie który przytoczyłem słowo Épée jest też użyte. No i nie byli to tacy zwykli muszkieterowie z muszkietami co w bitwach walczą w pierwszej linii, to byli Muszkieterowie gwardii (fr. Mousquetaires de la garde), doborowa jednostka do ochrony króla.
  • Odpowiedz
@Protojanusz: Osoba inteligentna to nie taka, która przeczytała masę książek, a taka, która swoim wachlarzem wiedzy i zainteresowań jest w stanie dojść do pewnych rzeczy nie czytając wszystkich czy nawet wielu książek. W przypadku literatury czy, postaci popkultury jest to o tyle proste, że często cytaty czy te postaci stosowane są do porównań więc mogłeś się natknąć na nie w artykułach popularnonaukowych, czy ulubionych felietonach swoich dziennikarzy. DLa przykładu w
  • Odpowiedz