Wpis z mikrobloga

Niech mnie ktoś wprowadzi w szczegóły o teleskopach. Zależy mi na oglądaniu planet. Żeby jakiegoś Marsa czy Jowisza było widać.
Czy mając taki teleskop można tez oglądać samoloty krore latają wysoko na niebie czy to odpada?
I czy za 1000 zł teleskop będzie Ok?
Skąd czerpiecie informacje o teleskopach, gdzie najlepiej je kupić?
Co powinien wiedzieć totalny amator?

#teleskop
#astronomia #planety
  • 25
@jabadabadupka: Ze sklepów np. astroshop, teleskopy.pl
Z for to będzie atromaniak.pl, forumastronomiczne.pl i czytać czytać bo wiedzy jest na wiele dni, tygodni czytania ;) i nie zniechęcaj się jeśli z początku nie wiele się zrozumie, wiedza przyjdzie z czasem.
Za 1k to coś tam zawsze można kupić, ale co wtedy z montażem? A tu przyda się konkretny więc kolejne stówki, przydadzą się też co najmniej 2 dodatkowe okulary, a dobre tanie
@pampique: Dobson do samolotów jest niewygodny, w dodatku newtony odwracają obraz - do głębokiego nieba to nie przeszkadza ale do obserwacji dziennych się nie nadaje. Do samolotów najlepszy będzie jakiś montaż azymutalny, AZ4 albo AZ5.
dobson słabo się nadaje do planet


@pampique: To było prawdą może 25 lat temu, kiedy jedynymi newtonami w Polsce były albo samoróbki tworzone z czego popadnie, albo rozjechane i niemożliwe do skolimowania uniwersały ze sferycznymi lustrami. Dowolny współczesny dobson o średnicy 6-8 cali rozwali w pył porównywanego cenowo maka 102 albo 127 mm pod względem ostrości, jasności i ilości detali.
Dowolny współczesny dobson o średnicy 6-8 cali rozwali w pył porównywanego cenowo maka 102 albo 127 mm pod względem ostrości, jasności i ilości detali.


@namrab: Ale mówimy o dobsonie czy newtonie?
"Dobson się słabo nadaje do planet" "Dobson do samolotów jest niewygodny" borze sosnowy, takie farmazony to można tylko na wykopie poczytać. Newton na dobsonie się idealnie nadaje do planet, jak mamy dużą aperturę to w szczególe na planetach zmiecie takiego MAK127 z powierzchni ziemi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bardzo mi się też podoba rada kolegi, który farmazoni, żeby zamiast dobsona wziąć montaż azymutalny, jak dobson TO JEST MONTAŻ
@thedestroyerofeels: Kolejne, dość wybiórcze podsumowanie tematu albo słabe rozumienie słowa pisanego, no i ciągłe mylenie dobsona z newtonem. Napisałem że dobson jest kiepski do obserwacji planet i to jest prawda - jak wiadomo (?) do planet używa się dużych powiększeń więc na dobsonie trzeba ciągle korygować w dwóch osiach, w przeciwieństwie do paralatycznego, który do planet nadaje się lepiej (chyba trzeba było tę oczywistą oczywistość napisać wcześniej). Jakaś zielonka napisała, że