Wpis z mikrobloga

#pracbaza #kiciochpyta #koronawpolsce #koronawirus
Może mi ktoś wyjaśnić co mam zrobić bo co baba z sanepidu / zusu to inna teoria.
Miałem COVIDA ale skąpo objawowego, umówiłem się ze swoim pracodawcą, że mogę projektować i wysyłać na produkcję zdalnie z domu, no że mogę pracować tak w skrócie.
Ok niema problemu; 3 tygodnie pracowałem z domu - rozumiem wszystko, że praca z domu to nie to samo co w firmie, że nie siedziałem przed kompem bite 8 godzin, ale dzięki mojej pracy firma mogła brać nowe zlecenia a nie tylko od tych samych firm; projektuje wykrojniki.
Dzisiaj wypłata, okazało się że dostałem 80% bo byłem na chorobowym, szef mówi że nie wiedział co zrobić, bo dostał papiery z zusu że jestem na l4.

- jedna baba w zusie mówi, że trzeba napisać jakieś oświadczenie że się pracowało, że stan zdrowia pozwalał i organizacja pracy na pracę zdalną
- a inna baba mówi, że się nic nie da zrobić i tyle. No ale 80% wypłaty to nie jest źle, niech się Pan cieszy bo niektórzy stracili całkowicie pracę.
  • 44
@kodecss: U mnie w firmie składa się do kadr papier czy się będzie pracowało na kwarantannie czy nie i zależnie od tego 80 lub 100 - skoro zgodne ze wszystkimi przepisami prawa pracy tak robi to znaczy ze można
@kodecss: dostałeś L4 i byłeś na chorobowym, w trakcie chorobowego masz ZAKAZ pracy. Podczas kwarantanny i izolacji MOŻESZ pracować, bo nie jest to uregulowane i w kilku firmach spotkałem się że pracodawca się umawia że to decyzja pracownika, ponieważ na kwarantanne i izolacji pracownik może wystąpić o zasiłek do ZUS.

W przypadku chorobowego nie dostajesz pensji (no dostajesz przez pierwsze 30 dni ale na zasadach jak zasiłek od ZUS) tylko zasiłek
@Toniejawtedy: przypał, w dobie tego burdelu nikt tego nie weryfikuje i nigdy nie zweryfikuje.
Pracowałem mając w zusie wypisane L4, mój szef to dostał z jakiegoś systemu, w związku z czym moja wypłata na pasku jest niższa o kilka set złotych, niby pryszcz na dupie.
Ale za te 300 zł co nie dostałem, mogłem sobie kupić myszkę do komputera na którą mi zawsze było szkoda kasy - ot takie myślenie.

Z
szef #!$%@?, dali by ci premie w wysokosci 20% i po problemie


@spidero: no nie wiem - jeśli to by wyszło, to pracodawca miałby ostro przewalone, jeśli pozwolił na pracę w trakcie L4
@kodecss:

Opcji jest kilka. Lekarz powinien Cię poinformować o wypisaniu L4, jeżeli zrobił to bez Twojej wiedzy to jest debilem.

W systemie ZUS jest informacja o kwarantannie i izolacji, jeżeli Twój szef uznał to za L4 to po prostu nie zrozumiał informacji.

Jeżeli masz L4 to firma nie może zrobić nic innego jak przelać 80%. Może dać Ci premie uznaniową za pozostały w miesiącu okres, ale jeżeli to jest duże korpo
@Toniejawtedy: L4 zostało mi wystawione bez moje wiedzy, bo ja lekarzowi mówiłem, że dobrze się czuje oprócz tego, że niemam węchu i smaku i boli mnie łopatkach, że nie chcę kogoś zarazić.
Po wyniku pozytywnym, zadzwonił lekarz że mam izolację i mam nie wychodzić z domu i tyle.
Może ja też tego nie dopilnowałem, ale byłem święcie przekonany że jak gadałem z szefem przez telefon, że pracuje zdalnie i wszystko jest
@kodecss: szef nie musiał wiedzieć, nie sprawdza tego codziennie tylko czeka na info od kadr. Jak wiedział to jest #!$%@?.

Może warto sprawdzić? Zagadaj do kadr na jaki okres masz wystawione L4 a na jaki izolację? Jak lekarz nie uzgodnił L4 to może faktycznie nie masz L4 a pracodawcą pomylił L4 z izolacją?

Druga sprawa to jak bardzo chce Ci się #!$%@?ć o te 300 zł. Jeżeli to kwestia domknięcia budżetu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodecss: mialem w tym tygodniu podobnie, mialem kontakt z pozytywem. Ogólnie caly ten system to jedno wielkie gowno i chyba nikt nie wie co robic. POZ mnie skierowal na test, mialem dostac telefon od POZ, smsa, adres email o wyniku testu, a nie dostałem nic. Musiałem wejsc na gov.pl samemu sprawdzic. Napisałem do managera odnosnie kwarantanny i l4 jak to jest, bo lekarz ni mówił, ze kwarantanna = l4. Tez chcialem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dziecielinapala: pieprzysz bzdury. Wysokość l4 to średnia z ostatniego roku zarobków ×80%.
Kiedyś były 3m ale wykosili tak laski które rejestrowaly a chwilę działalność z dużym zusem żeby odebrać to potem w l4 w trakcie ciąży
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dziecielinapala: no nie może, chyba, że wcześniej pracował 7 dni w tygodniu przez ostatni rok. L4 to L4, z założenia na nim nie pracujesz,.wiec jak chcesz liczyć, że pracował na L4 7 dni?