Wpis z mikrobloga

Jak to u was wyglądało z przejściem na pracę zdalną przez COVID, gdy do tej pory pracowaliście tylko w biurze? Dostaliście służbowy laptop, telefon, biurko, fotel, zwrot kosztów za internet, prąd?

U mnie nie dostałem kompletnie nic + żadnych zwrotów kosztów. Mogę się o coś ubiegać?

W praktyce często dochodzi do sytuacji wykorzystywania do pracy własnego sprzętu pracownika. Jeśli strony ustalą, że telepracownik będzie wykonywał pracę za pomocą swojego sprzętu, wówczas należy mu się ekwiwalent pieniężny.



Pracownik używa prywatnego laptopa, którego wartość rynkowa na dzień rozpoczęcia pracy w ramach telepracy wynosi 3000 zł. Zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych dla komputerów stosuje się stawkę 30%. Należy więc dokonać obliczenia: 3000 zł x 30% = 900 zł. W celu wyliczenia miesięcznej stawki ekwiwalentu za używanie własnego laptopa należy wynik podzielić przez 12 miesięcy, co daje 75 zł.


Oprócz kupna i zużycia sprzętów na wysokość ekwiwalentu składa się także koszt energii elektrycznej oraz dostępu do Internetu. Jeśli pracownik używa telefonu prywatnego w celach służbowych, kosztem będą także rozmowy telefoniczne. Przy obliczaniu kosztów istotne znaczenia mają:



- rodzaj i wartość sprzętu,

- zużycie w trakcie wykonywania pracy,

- częstotliwość korzystania w celu wykonywania pracy.

Źródło

#programista #programowanie #programista15k #programujzwykopem #it #praca #pracait #koronawirus
  • 11
@becvvv: Dostałam komputer (cały pakiet z monitorem i akcesoriami), ale zaraz będę miała wymieniane na laptop. Dostałam tez służbowa komórkę. Mogę zabrać do domu fotel jeśli chce. Tak to żadnych zwrotów kosztów i nie ma takich planów ze strony firmy (oficjalne info od prezesa bo kryzys błe błe błe)
@becvvv: Lapki na akurat wymieniali nam ze starych na nowe chwilę przed pandemią. Jak ktoś ma potrzebę to może wziąć monitory, fotel z pracy, stacie dokującą z pracy ale z tego korzystają pojedyńcze osoby bo raczej każdy ma w domu. Żadnych zwrotu kosztu ale myślę, że człowiek i tak oszczędza na dojazdach / czasie więc się opłaca i tak. Moja dziewczyna pracuje w branży finansowej i ona dostała 1500 zł brutto
@becvvv: Od początku pracy o obecnej firmie miałeś służbowego lapka i telefon, dodatków z biura zabrałem wszystko poza biurkiem - fotel, kable, monitor itp - szef stwierdził że raczej miesiąc to nie potrwa a może się okazać że ktoś wpadnie na pomysł obciąć najem biura i będziemy potem szukać swoich rzeczy kij wie gdzie.
Różowa za to zaczynala nowa prace w czasie pandemii i dostała służbowego lapka, plus teraz już 3