Wpis z mikrobloga

@CiekawostkiHistoryczne: Oblężenie Jasnej Góry (18 listopada – 27 grudnia 1655)

W czasie „potopu”, kiedy paulini odmówili dowódcy wojsk szwedzkich Janowi Wejhardowi Wrzeszczowiczowi poddania klasztoru, ten postanowił zająć Jasną Górę siłą. Pod twierdzę przybył gen. szwedzki Burchard Müller na czele 2 tys. ludzi i 8 dział.

Klasztor broniło 68 zakonników, 160 żołnierzy regularnych pod wodzą Piotra Czarnieckiego i 50 szlachty z miecznikiem sieradzkim Stefanem Zamoyskim. 11 grudnia nadeszły z Krakowa posiłki szwedzkie: 2 ciężkie i 4 lżejsze działa i dwie kompanie piechoty z regimentu Fromholda Wolffa. Rozpoczął się intensywny ostrzał klasztoru.

Załoga twierdzy prowadziła obronę aktywną, wypadając co jakiś czas na pozycje szwedzkie. Z czasem na zapleczu wojsk szwedzkich zaczęło się pojawiać coraz więcej oddziałów partyzanckich. W tej sytuacji, wobec wzrastającego zagrożenia i wyczerpywania się zapasów prochu, gen. Müller zwinął oblężenie i wycofał się spod Jasnej Góry.

Zniszczymy twoje dzieciństwo. Pora sprawdzić ile prawdy jest w „Potopie” Sienkiewicza https://ciekawostkihistoryczne.pl/.../zniszczymy-twoje.../
CiekawostkiHistoryczne - @CiekawostkiHistoryczne: Oblężenie Jasnej Góry (18 listopada...

źródło: comment_1605689620BOrgbwrFxjrkrBl0zyRCLC.jpg

Pobierz
  • 28
@CiekawostkiHistoryczne: @Morritz:

Taka ciekawostka, z wikipedii:

Następnie podczas III wojny północnej, Szwedzi trzykrotnie oblegali jeszcze Jasną Górę, kiedy komendantem twierdzy był przeor klasztoru o. Euzebiusz Najman.


Może odezwały się w nim duchy przodków i podobnie jak syn Burcharda Muellera, który tak jak ojciec oblegał 50 lat później Jasną Górę, Najman chciał wykazać się broniąc klasztoru.