Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Mireczki i Mirkówny,

Chciałbym sobie kupić tego nowego Macbooka air, tego z M1, głównie ze względu na wydajność ARMa i design.

Jednak brzydzi mnie ta applowska telemetria.
Nie wiem czy wiecie, ale MacOS wysyła hashe wszystkich uruchamianych binarek do appla. sos

Czy użytkownikom #macos to nie przeszkadza?
Przecież na podstawie tych danych można stwierdzić kiedy ktoś zaczął/skończył pracę, odpalił tora, rozmawiał ze znajomymi. Kompletna inwigilacja.
A wszystko przesyłane plaintextem, więc każdy router po drodze może to podglądać.

To serio gruba sprawa.

A więc pytanie: czy można na maku zainstalować linuxa? Jest odblokowany bootloader, da się władować GRUBa?

#linux #macbook #macbookair #apple
  • 39
  • Odpowiedz
Jednak brzydzi mnie ta applowska telemetria.

Nie wiem czy wiecie, ale MacOS wysyła hashe wszystkich uruchamianych binarek do appla. sos


Czy użytkownikom #macos to nie przeszkadza?

Przecież na podstawie tych danych można stwierdzić kiedy ktoś zaczął/skończył pracę, odpalił tora, rozmawiał ze znajomymi. Kompletna inwigilacja.


@Dawwido: czyli mniej niż wie twój operator telefonu czy internetu, ale rozumiem obawy. Możesz to wszystko zablokować https://github.com/adversarialtools/apple-telemetry
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Oastry: jednak nie po to wydaję 6k na komputer, żeby blokować szpiegów w hosts. Które to zresztą hosts blokują update'y i apple store.

@notedeagle: nie rozumiem? Wyjaśnij.
  • Odpowiedz
jednak nie po to wydaję 6k na komputer, żeby blokować szpiegów w hosts. Które to zresztą hosts blokują update'y i apple store.


@Dawwido: to zablokuj same metrics.icloud.com i metrics.apple.com, narzekasz że komunikuje się z Apple to jak ma nie blokować update'ów? A jak dodanie 2 linijek w hosts Cię przeraża to zagłosuj portfelem i nie kupił od nich sprzętu - Huawei pewnie mniej wysyła ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@MonitorEkranowy: trochę przykre, że ludzie uważają to za normalne. Normalne to może jest we flotach firmowych komputerów, żeby właściciel sprzętu wiedział do czego są używane.
Nie w sprzęcie za który zapłaciłeś.

Co do zbierania danych o używaniu funkcjonalności to mogą sobie badania w laboratorium zrobić albo dać ludziom sprzęt z telemetrią za ich wiedzą, zgodą i z zapłatą za wykonane badania.
  • Odpowiedz
dać ludziom sprzęt z telemetrią za ich wiedzą, zgodą


@Dawwido: wyrażasz zgodę przy konfiguracji, skąd więc sugerowanie że jest to poza wiedzą i zgodą ludzi? Ktoś na filmiku na youtubie tak powiedział, słynny hejter louis?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Oastry: zią, co to za oblężona twierdza? Jaki hejter louis?

Serio podoba mi się ten sprzęt i uważam, że za taką cenę to jest sztos. Tylko lubię mieć możliwość decydować co mój komputer uruchamia i komu przesyła moje dane.

Może masz maka i wiesz czy jak się nie wyrazi takiej zgody to czy nadal pozwala uruchomić komputer?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sha128: OK, rozumiem, dzięki. Jednak nie znalazłem mocniejszego i tańszego lapka do 1,5 kg. Dlatego połączenie tego Aira z linuxem uznałem za optimum.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
  • Odpowiedz