Wpis z mikrobloga

Mirasy mam problem z niedziałającą w pełni podłogówką:

Nowo pobudowany dom z poddaszem użytkowym. Piec gazowy kondensacyjny Junkers CERAPUR SMART ZSB 24-5 raz z regulatorem pogodowym Junkers CW 400+ moduł MM100 - parter oraz CR10+ moduł MM100 - poddasze. Instalacja ogrzewania podłogowego w całym domu (7 pętli na parterze, 7 na poddaszu). Rozdzielacze podłogówki z zaworem ESBE VTA322 oraz pompami GRUNDFOS do c.o. UPM3 AUTO L 15-70 130mm. W szafce rozdzielczej zamontowane także rozdzielacze do grzejników - 2 grzejniki na parterze oraz 1 na poddaszu - grzejące zasilaniem podłogowym. Pozostałe grzejniki zaślepione z możliwością podpięcia na przyszłość.

Problem polega na tym, że na parterze wszystkie pętle grzeją równomiernie (temp na zegarze rozdzielacza około 40 C), na poddaszu grzeją jedynie 3 z 7 pętli (temp na zegarze rozdzielacza również około 40 C). Pompy pracują cały czas na średniej prędkości. Pętle na poddaszu odpowietrzone. Rotametry odkręcone na maxa, zarówno na parterze jak i poddaszu. Zawór ESBE równie otwarty do końca. Załączam zdjęcia mojej instalacji. Panowie co jest nie tak ?

Dodam, że konsultant boscha napisał mi tak:
- W Pana konfiguracji CR10 jest nie potrzebne ponieważ grupy pompowe nie mają siłownika na zaworze 3 drogowym więc odczyt temperatury rzeczywistej z regulatora CR10 nie jest w stanie wpłynąć na temperaturę zasilania.
W tym momencie bym nie przerabiał instalacji ponieważ tak jak pisałem wcześniej możliwe że wszystko dżezie działać bez zarzutu. Jeśli jednak zaczną się pojawiać problemy z niedogrzaniem budynku, to należało by to trochę uprościć czyli pozbyć się bypassa oraz zaworu 3 drogowego termostatycznego (przy założeniu że wszystko jest zasilane tym samym paramterem do około 45 stopni)

- W typowej instalacji tego typu (2 grupy pompowe z zaworami mieszającymi z siłownikami) można ustawić różne krzywe grzewcze dla każdego z obiegów. U Pana w instalacji nie ma zaworów mieszających z siłownikami – są termostatyczne na które automatyka nie ma żadnego wpływu dlatego parametr na oba obiegi będzie identyczny. Ze względu że do jednego rozdzielacza są podłączone zarówno grzejniki oraz podłogówka na tym rozdzielaczu nie można podnieść parametrów do typowego dla grzejników ponieważ będzie on zbyt wysoki dla podłogówki. Może Pan jednak podnieść krzywą grzewczą w CW400 oraz zredukować parametr za pomocą odpowiedniej nastawy na zaworze termostatycznym ale nie powinien Pan przekraczać temperatury zasilania powyżej 40 stopni ze względu na podłogówkę, która jest w obu obiegach grzewczych

#instalacjesanitarne #hydraulika #budowadomu #budujzchaferem #budujzwykopem #pytaniedoeksperta
  • 64
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janznetu: Miras, przy rozdzielaczu mam zawór o przepustowości 1.6m3 a podłogówki jest około 500 mb. Myślisz żeby wymienić go na większy czy może całkowicie go wywalić jeśli można?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janznetu: znalazłem taki wyliczenia przepustowości: "Reasumując mając instalację w domu składającą się z 7 pętli ogrzewania podłogowego otrzymujemy przepływy na poziomie 3l/min x7 x 60min = 1260 l/h czyli ksw = 1,26"

Ja mam 1.6 więc chyba tu jest ok?