Wpis z mikrobloga

@alpag co prawda nie w zbudowanym a kupionym ale zawsze chciałem mieć skosy i okna dachowe. Teraz przeszkadza mi jedno i drugie. Skos przez nieustawnosc a okna przez temperatury latem, hałas i problem z wietrzeniem w czasie deszczu
@alpag plus od razu przygotował bym dom pod klimatyzację i panele fotowoltaiczne. Jeżeli kominek to obowiązkowo z rozprowadzeniem ciepła na cały dom. Zrobił bym też w np salonie jedno gniazdo sterowane włącznikiem światła, wtedy jakąś delikatna lampkę można by włączać z włącznika a nie szukać przycisków - przydatne szczególnie zimna jak wszędzie ciemno a nie ma potrzeby palić zwykłego sufitowego oświetlenia. Obwody elektryczne - osobny na każde pomieszczenie plus dla większych sprzętów
@ksiak nie chodzi i to. Jak jest lato i na zewnątrz 30+ to jedynym momentem kiedy się ochładza jest właśnie deszcz. Wtedy temperatura potrafi momentalnie spaść o te 5-10 stopni a nie można tego wykorzystać bo woda naleci do domu jak otworzysz okno
nie chodzi i to


@kaspah: jak nie chodzi? Masz wentylację grawitacyjną zapewne?

Wtedy temperatura potrafi momentalnie spaść o te 5-10 stopni a nie można tego wykorzystać bo woda naleci do domu jak otworzysz okno


@kaspah: wtedy włączasz wentylację na maksymalne obroty i masz za chwilę wychłodzone wszystko.
@alpag:
My przede wszystkim usiedlibyśmy jeszcze raz i uważniej prześledzili projekt.
Układ wejść do pomieszczeń na górze nie pozwala zrobić ościeżnic regulowanych. Następnym razem zwrócilibyśmy na to uwagę wcześniej aby nie robić ościeżnic wewnętrznych.
Duże okno w salonie jest panoramiczne i zaczyna się na ~50cm wysokości. Teraz robiłabym do ziemi.
Okna narożne - zrobiliśmy normalnie słup i dwa osobne okna, jednak lepsze byłyby z wbudowanym słupkiem.
HS otwierający się na 90cm
@ksiak jak włączyć wentylację grawitacyjna na maksa??? Przecież to się samo dzieje, nie ma tam żadnych wentylatorów ani pomp. Poza tym wentylacja odpowiada za wywianie, do nawiewu potrzebne są nawiewniki a nie kratki wyciągowe. żeby szybko wychłodzić dom potrzeba jest dużo większą wymiana niż ta odbywająca się przez kanały wentylacyjne
jak włączyć wentylację grawitacyjna na maksa???


@kaspah: nie odpisałeś na pytanie o rodzaj wentylacji, skoro napisałeś o kupnie domu, wspomniałeś o tym co zrobiłeś, przyjąłem dom nowy który posiada wentylację mechaniczną z rekuperatorem. W innym wypadku współczuje problemu.
@leesiuu: My też to zauważyliśmy na etapie projektowania, ale myśleliśmy, że będzie ok. Na następny raz już wiemy żeby każdą pierdołę rozważać dokładnie.

Co do kotów to zależy jakie bestie :) u nas kotka sąsiada zawsze z pazurami skacze. Inne koty niekoniecznie. Myślę, że zasadzenie jakiś krzewów pod oknem może rozwiązać problem. Reszta okien do ziemi więc tam sobie wchodzi bez pazurów