Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki, dziś ja mam pytanie o #podatki w #jdg . Co daje zwolnienie z #vat przedsiębiorcy? Tylko tyle, że się nie będzie rozliczał z tego podatku?

Bo jeśli mirek ma umowę na 10000 netto, to nie będąc VATowcem i tak wystawi na 10k, nie? I traci możliwość odliczenia VAT od zakupów.
Gdyby wystawił wtedy FV na 12300 zwolnioną z VAT to "przedsiębiorcy wyżej" czyli usługobiorcy może to się mniej opłacać - nie odlicza VAT.

Pytanie od znajomego, który ogląda tego kolesia w Bentleyu i tam zwolnienie z VAT jest przedstawiane jako super sprawa...
  • 5
Najważniejsze: jeżeli porównujemy dwóch przedsiębiorców, którzy sprzedają "coś" os.fiz. to więcej zarobi ten, który nie jest w vat, bo wystawi na 12300 bez vat, ten drugi wystawi na 10000+2300 z czego 2300 oddaje od razu do urzędu.
Jeżeli firma-firma to jeżeli nabywca jest w vat, to będzie chciał kupić od vatowca, albo od zw. taniej o 23%.

...Nie oglądam kolesia w bentleyu, nie wiem o czym mówi.

Na pewno, jak sam wiesz,
@OsSikorskiego: jeśli ktoś wystawia na 10000 to dla osoby fizycznej ma znaczenie czy doliczy VAT czy nie doliczy bo wtedy drożej zaplaci. Dla firm nie ma to znaczenia, bo jak zapłacą 10000 to tyle zejdzie im z konta, a jak się okaże że płacą vatowcowi to zapłacą 10000+2300 czyli wyjdzie niby na to samo, bo VAT się potem rozliczy ale faktycznie jednak trzeba fizycznie pozbyć się pieniędzy z konta.
Dla firm