Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Lubię ciekawostki, tajemnice i zagadki. A już najbardziej takie, które udaje się rozwiązać W zeszłym roku znalazłam ciekawe gniazda najeżone patyczkami. Miałam podejrzenia, kto je zrobił, ale nie miałam pewności. W tym roku pewność tę zyskałam. Ciekawych rozwiązania zagadki zapraszam tutaj.
A w komentarzach, jak zwykle skrót ( ͡° ͜ʖ ͡°)

M.....e - Hej #dzicyzapylacze
Lubię ciekawostki, tajemnice i zagadki. A już najbardz...

źródło: comment_1604391284FFrrtJqIQXKKepSn5ciHAK.jpg

Pobierz
  • 42
Autorką tych ciekawych gniazd okazała się ta mała osa - nibolica dwuzębna (Microdynerus parvulus). Wielkość jej to zaledwie 5-6 mm! Gniazduje w pustych pędach traw, w gałęziach krzewów lub drzew, opuszczonych chodnikach chrząszczy w drewnie lub chodnikach błonkówek w glinianych ściankach.

Na zdjęciu samiec i samica (fot. wł.)
M.....e - Autorką tych ciekawych gniazd okazała się ta mała osa - nibolica dwuzębna (...

źródło: comment_1604392192dH7lPNuJszE1OsKSYtXF52.jpg

Pobierz
Najważniejszy jest naturalny i nieuporządkowany charakter siedlisk z rozmaitymi strukturami, które pozwalają znaleźć zwierzętom możliwość gniazdowania. Gdy w ogrodzie brak takich miejsc, można tworzyć je sztucznie.
Gdy wycinacie pędy malin czy jeżyn, nie palcie ich. Powieście je na przykład na płocie. Być może znajdą w nich miejsca gniazdowania jakieś stworzenia, a Wy będziecie mieli idealne miejsce do obserwacji tego magicznego świata :))
Tu więcej o pionowych pomocach gniazdowych: https://dzicyzapylacze.pl/pionowe-pomoce-gniazdowe/

A na załączonej
M.....e - Najważniejszy jest naturalny i nieuporządkowany charakter siedlisk z rozmai...

źródło: comment_1604392328l2tOwaIRv6NPu029qvP7nx.jpg

Pobierz
@moon_bluebird Ciekawe moon, że o tym wspominasz, bo parę dni temu tak sobie rozmyślałam, że ryjki muszą być bardzo pożywne i liczne, że tylu na nich chętnych :))
Ryjki wyglądają uroczo, ale wśród nich są niezłe gagatki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na zdjęciu osmyk ciemnobrzuchy (Cerceris cf. quinquefasciata) z ryjkowcem (fot. wł.)
M.....e - @moon_bluebird Ciekawe moon, że o tym wspominasz, bo parę dni temu tak sobi...

źródło: comment_1604394619YrgcpdoMl4xQLhu8nOYxhH.jpg

Pobierz