Wpis z mikrobloga

#ppk witam, mireczków.
U mnie w robo właśnie to uruchamiają. Jakie jest wasze zdanie na temat tego tematu?
Zrobiłem kilkuminutowy risercz i wychodzi i na to, że PPK nie są waloryzowane do inflacji zatem po wychodzi na to, że po przejściu na emeryturę dostaniecie realnie 50% tego co wpłaciliście (inflacja 2% rocznie) i formalnie to ta kasa idzie wprost na zaspokojenie emerytur, 13, 14 i wcześniejszych emerytur obecnie żyjących beneficjentów.
Czy macie podobne odczucie?
  • 11
@piastun: To będą twoje prywatne środki, które możesz wypłacić w każdej chwili, w dodatku będą inwestowane przez TFI. Przy założeniu zerowego wzrostu cen tych akcji ( w co ciężko uwierzyć bo inflacja napędza także wyceny spółek), i tak dostaniesz więcej niż wpłaciłeś bo dołoży się państwo i pracodawca. Doszukiwanie się w ppk finansowania 13,14 i wcześniejszych emerytur to już w ogóle wyższy poziom spisku.
@DeoLawson finansowanie 13 i 14 zakładając że ppk będzie miało zysk ok 5% rocznie i dokłada się państwo to trochę taki strzał w kolano (dla państwa) wtedy inwestycja w TFI musiałby być fikcyjna a to oznaczałoby że państwo zadłuża się u obywatela na kredyt wyżej oprocentowany niż dostaliby w banku (bo ja w każdej chwili mogę wypłacić zgromadzone środki) nie wiem kto wymyśla takie teorie o 13 i 14 ale to się
no a na co te pieniądze trafią?

@piastun: w tym dokumencie masz to wszystko świetnie rozpisane. Pieniądze trafia w zależności od Twojego wieku w różnym stopniu na albo bardziej rentowne inwestycje albo w mniej rentowne ale stabilniejsze instrumenty jak papiery dłużne. Im Ty starszy tym w stabilniejsze instrumenty finansowe będa w twoim portfelu. No prowizja znacznie niższa jak w OFE. Tez na plus. Do tego możliwość wypłaty jako wkład na kredyt