Wpis z mikrobloga

#chemia

Czy to mozliwe zeby w pierwszej LO miec na biolchemie elementy mechaniki kwantowej? Wydaje mi sie,ze to jest rozszerzenie,ktore pojawia sie dopiero w 2-3 klasie,a nie na pierwszym roku czteroletniego ogólniaka.
  • 11
@yras8: Zależy od nauczyciela. Jeśli skończył program może wprowadzać nową wiedze która jest ciekawa. Według podstawy programowej nie ma mechaniki kwantowej
@yras8: W mojej opinii to jest wskazane, mimo że nie do końca zgodne z programem. Lepiej jest rozłożyć materiał rozszerzenia na dłużej i od początku już uczyć się bez uproszczeń poziomu podstawowego.

EDIT: nie wiem czy dobrze zrozumiałem tę mechanikę kwantową - jako takiej w programie nie ma, choć są elementy chemii kwantowej. Nie mniej jest to przydatna wiedza przy późniejszym rozumieniu niektórych zagadnień.
@yras8: to nie mechanika kwantowa. Do tego z tego co pamiętam będzie na bardzo podstawowym poziomie gdzie nie używasz do opisu żadnej matematyki. Kilka prostych zasad i tyle.
@yras8: 18 lat temu na biochemie były podstawy kwantów, ale bardzo okrojone. Do nauczenia w max tydzień dla tłuka. Hybrydyzacje, orbitale, konfiguracja elektronowa. Nie wiem co jest teraz. Może daj zdjęcie podręcznika.
@yras8: mniej więcej, ale to dawno temu było, więc mogło się zmienić. Zmieniło się raczej na mniej niż więcej, więc ten zakres to nie powinno być nic strasznego.