Wpis z mikrobloga

@Trojden: oczywiście podobnie Kościół (wiadomo za generała mieli El Dorado jakiego nigdy już nie będą mieć). Za generałem Franco jest głównie partia Vox (skrajna antyimigrancka prawica). Nawet chadecka Partido Popular, która została założona pod koniec lat 70 przez liberalnych bylych frankistów dystansuje się od niego. Z kolei hiszpańska lewica oraz autonomiści katalońscy i baskijscy mają o nim z wiadomych względów jak najgorsze zdanie.
  • Odpowiedz
najfajniejszy plot twist w wojnie domowej w hiszpanii to "wojna domowa w ramach wojny domowej", czyli moment kiedy lewaki nieproszone postanowiły "wesprzeć" republikanów w walce z faszystami. W efekcie chwile później republikanie musieli uciekać z Hiszpanii, ale nie przed Franco tylko przed komuchami XD. A dziś lewica wyciera sobie morde tradycjami republiki hiszpańskiej, podczas gdy de facto walnie przyczyniła się do zniszczenia sił republiki XD


@recznik_z_ikei: Straszne pomieszanie z poplątaniem, żeby tylko pokazać, że wszystko było dobrze, póki lewaki nie przyszły. Kalendarium wyglądało raczej tak:

1. Republikanie walczą z faszystami, ale mają mało wojsk, więc na popularności zyskują wspierające Republikę bojówki lewicowe, jak POUM (de facto trockiści, hejtujący stalinizm) czy anarchistów. Wiki nic nie wspomina o tym, by to było wsparcie nieproszone, raczej było tam sporo RiGCzu, do POUM dołączył np.
  • Odpowiedz
@galicjanin: Czy w Hiszpanii są jakieś liczące się partie centrowe?
Vox to chyba taki hiszpański odpowiednik PiS-u, zdaje się. Gdy jakiś czas temu czytałem o ich programie i ideologii, to znalazłem sporo punktów wspólnych. Tylko w kwestiach ekonomicznych są jakieś znaczniejsze różnice, bo nie znalazłem informacji o programach socjalnych Vox-u.
  • Odpowiedz
@Herostrates94: masz racje, zbyt uprościłem sprawę zrównując ogół lewicy z stalinizmem. Masz może jakieś ciekawe materiały/źródła nt. Wojny domowej w hiszpanii? Ilekroć czegoś szukam często są to prawicowe/lewicowe portale które przedstawiają to po swojemu. Szukam jakiejś sensownej pracy naukowej.
  • Odpowiedz
@recznik_z_ikei: Bardzo Cię szanuję za taką odpowiedź!

Niestety, nie mam żadnej konkretnej pracy naukowej do polecenia: swoje zainteresowanie tym tematem zacząłem od wspomnianego już "Hołdu dla Katalonii" Orwella, który bardzo rekomenduję. Są to zapiski wspomnień z jego uczestnictwa w tej wojnie. Walczył po stronie republikanów, więc na pewno nie był zupełnie obiektywny względem faszystów, ale myślę, że całkiem uczciwie i rzetelnie opisał wspomnianą przez Ciebie "wojnę domową w ramach wojny
  • Odpowiedz