Wpis z mikrobloga

Mirki, moze ktoś mi to wyjaśni, bo tego nie rozumiem. Zamówiłem coś z appla z vatem 0% jako zakup wewnatrzwspólnotowy na firme. Dzieki temu vat od razu mam zero, nie musze go odliczać od tego do zapłaty i po prostu mniej zapłace. Co stoi na przeszkodzie przy zamawianiu czegoś za granicą, żeby podać dowolną firmę z nipem europejskim i kupowaniem bez vat? Gdzie jest haczyk? Przecież każdy by tak robił.
#ksiegowosc #apple #prawo
  • 15
  • Odpowiedz
@Sznapi95: Ale ja zrobiłem wszytsko legalnie. Zamiast zamawiać z vatem i go odliczyć, zamówiłem z vatem 0%. Po prostu interesuje mnie mechanizm zamawiania czegoś i podawania dowolnej firmy z nipem eu. Przecież to jest ultra proste.
  • Odpowiedz
Co stoi na przeszkodzie przy zamawianiu czegoś za granicą, żeby podać dowolną firmę z nipem europejskim i kupowaniem bez vat?


@kajbel: na przykład kodeks karny skarbowy.
  • Odpowiedz
@kajbel: Haczyk jest w deklaracji VAT-UE, którą składa zarówno sprzedający (dostawa wewnątrzwspólnotowa), jak i nabywający (nabycie wewnątrzwspólnotowe). Jeżeli dostawa z nabyciem się nie zbilansują organa podatkowe zawezwą nabywce do wyjaśnienia sprawy, a przy braku wyjaśnienia wszczynają postępowanie podatkowe.
  • Odpowiedz
@corrs: No dobra, ale zamawiając coś nie musisz podawać swoich prawdziwych danych, zamówienie może przyjść do np. paczkomatu lub dowolnej innej formie odbioru anonimowego, a dane firmy do vat 0% bierzesz z neta. Serio oszustwa podatkowe są takie proste? Przecież to idiotyczne xD
  • Odpowiedz
@kajbel: Proste, jak proste. Zostawiasz ślady i służby celne namierzają faktycznego sprawcę. Przynajmniej teoretycznie. Z kradzieżą jest tak samo - łapiesz towar, uciekasz, a potem Cię tropią.
  • Odpowiedz
@kajbel: błąd założenia z tym że nie musisz. Zamawiając z VAT 0% ZOBOWIĄZUJESZ się że VAT zapłacisz w kraju po lokalnej stawce. Nie wykonujesz zobowiązania - kodeks karnoskarbowy.
  • Odpowiedz
@kajbel: Albo i mniej, bo 23% to u nas.
Generalnie to słaby kant, bo sprzedawca ma prawo do 0% skoro towar wyszedł za granicę, a nabywca ma prawo do 0% skoro towar przyszedł z zagranicy. Na czym tutaj kantować?
  • Odpowiedz
@corrs: na tym, że osoba fizyczna może wg OPa kupić coś w niemcowni i sprowadzić na dane przypadkowej firmy. W ten sposób jest do przodu na vacie.
  • Odpowiedz
@kuncfot: No ale może to samo zrobić quasi-legalnie: założyć firmę, kupić na firmę i zużyć w koszty, albo zaposiłkować się firmą kolegi. I być tyle samo na vacie "do przodu" bez kartoteki w urzędzie.
  • Odpowiedz