Wpis z mikrobloga

Islandia i Korea Południowa: "Siłownie i centra fitness to główne źródła epidemii"

Oszacować zagrożenie związane z siłowniami i centrami fitness próbował m.in rząd Islandii. W mniejszym, bo 360-tysięcznym państwie pewnie zrobić to łatwiej. Tam główny epidemiolog kraju nie miał wątpliwości: - Głównym źródłem epidemii, która ma obecnie miejsce, są siłownie i centra fitness! - oznajmił na jednej z konferencji prasowych. Zresztą Porolfur Gudnason rekomendował rządowi całkowite zamknięcie tego typu miejsc.

Tak się też stało na początku października, ale niedawno przyjęto rozwiązanie bardziej kompromisowe, podobne jak w Polsce. W centrach fitness i na siłowniach można organizować tylko zajęcia grupowe, z zarejestrowanymi uczestnikami. Ćwiczącym nie można wymieniać między sobą sprzętów. Muszą oni też zachowywać od siebie co najmniej dwumetrową odległość.

Takie wyjście z sytuacji Gudnason jednak krytykuje. Dodaje, że będzie starał się je jeszcze omawiać z ministerstwem. Islandia walczy z nawrotem pandemii nieco inaczej niż inne kraje. Maseczek na ulicach nosić nie trzeba, co więcej nie są one nawet zalecane. Za to specjaliści odradzają organizowania jakichkolwiek treningów czy zawodów sportowych wymagających kontaktu między uczestnikami. (...)

Dość ciekawe są badania z Korei Południowej. Głównie przez dużą liczbę danych zebranych przez specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersytetu Medycznego Dankook. Okazało się, że koronawirus, który potwierdzono w mieście Cheonan 25 lutego, rozniósł się tam głównie z powodu ogólnokrajowych warsztatów instruktorów fitness, które trwały od połowy tego miesiąca.


https://www.wykop.pl/link/5763311/islandia-silownie-i-centra-fitness-to-glowne-zrodla-epidemii/

#koronawirus #covid19 #pandemia #ncov2019 #sarscov2 #fitness #silownia
  • 4
Dość ciekawe są badania z Korei Południowej. Głównie przez dużą liczbę danych zebranych przez specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersytetu Medycznego Dankook. Okazało się, że koronawirus, który potwierdzono w mieście Cheonan 25 lutego, rozniósł się tam głównie z powodu ogólnokrajowych warsztatów instruktorów fitness, które trwały od połowy tego miesiąca.


@pyzdek: a w europie roznieśli to narciarze. Zbieg okolicznosci, ze akurat na dana grupe trafilo.
@fortySeven: no nie wiem. Mi akurat trafia do przekonania, że w pomieszczeniu z marną wentylacją i dużą liczbą ludzi wykonujących intensywny wysiłek fizyczny i często na zmianę dotykających tych samych przedmiotów może dojść do większej ilości zarażeń.
@pyzdek: znaczy ja nie neguje reszty, tylko ostatni przytoczony akapit - jakby pierwszy pozytywny przypadek wpadł na ogólnokrajową konferencję samotnych matek, to skutek byłby ten sam. W Europie pierwsze pozytywy poszły na nartach, i narciarze to roznieśli. Przypadek i tyle