Wpis z mikrobloga

Rok temu stałem przed wyborem zakupu mieszkania w centrum miasta powiatowego, budowy domu na działce 10km od miasta lub zakup z rynku wtórnego domu w mieście. Wybrałem 3 opcję i nieco żałuję... Co prawda nie wierzę w okazje, ale domy w podobnym standardzie chodziły po 500-600 tysięcy, ja wyrwałem "okazję" za 340k zł dwu piętrowy 135m2 + poddasze i piwnica z garażem (rok oddania 2001) podwórko 6.5 ara (większość w okolicy ma maks 4 ary). No i tak wrzuciłem już w remont prawie 80k a końca nie widać. Po ostatnich ulewach zaczęło cieknąć na dachu. Niektóre belki da się skrobać paznokciem. Cały czas zapycha mi się rura kanalizacyjna w łazience na górze. Kupiłem kamerkę na kablu, a tam rura chyba przebita profilem metalowym, łazienka już jest po generalnym remoncie. Wystaje gdzieś ok. 2cm ale i tak zawiesza się po pewnym czasie masa papieru i gówna. Źle zrobiona wentylacja grawitacyjna, jak wichura to wieje po uszach jak by ktoś dmuchał specjalnie, duża wilgotność rano, woda na oknach i mógłbym tak wymieniać dalej.

Ale wiecie co? Żałuję, ale nie poddam się. Będę dalej walczył z bydlakiem i uczył się majsterkowania z #budujzwykopem
#gorzkiezale #dom #wykop
  • 31
@Kollo:

Tak, ale może jak uda się skończyć to będziecie na swoim, nowym domu.


Owszem sytuacja jest inna. Chodziło mi raczej o uparte dążenie do dawno temu postawionego celu, bo tyle kasy i pracy w to poszło, bez względu na aktualne potrzeby. A trochę tak to zabrzmiało

Ale wiecie co? Żałuję, ale nie poddam się. Będę dalej walczył z bydlakiem i uczył się majsterkowania
@tabsley: to jest największy problem i współczuję bardzo :( Dlatego najlepiej na początku wziąć nawet ten kredyt by wejść jak najszybciej i już z tego korzystać, chociaż po drodze różne problemy mogą wyskoczyć :(
@ksiak: im wieksza roznica temperatur tym wiekszy ciag, wiec i przez mala szpare wiecej powietrza przelatuje, ostatecznie te wahania sa tak male ze nie ma sensu sie nimi zajmowac.

Mieszkam w starym domu bez styro ogrzewanym gazem, ze scianami grubosci 51cm i jakos nie kombinuje wiecznie z oknami, wentylacja dziala prawidlowo, a koszt ogrzewania jest calkowicie akceptowalny. Nie jest ani duszno ani zimno

Za to problem z wentylacja byl wczesniej i
@Norskee: wiesz, ja mam inne odczucia w kwestii tych rozszczelnionych okien zimą. Zazwyczaj jest wtedy za zimno i ciężko dogrzać.

A nikt nie bedzie rozpruwal domu zeby zamontowac rekuperacje i oszczedzic moze 20zl na ogrzewaniu, bo to sie nigdy nie zwroci. Reku to sobie mozna montowac jak sie buduje nowy dom albo faktycznie stary wymaga kompletnego remontu od poczatku do konca wraz z rozwalaniem stropow i stawianiem nowego dachu


@Norskee:
\
Jak ktos zle sie czuje w centrum hadlowym klimatyzowanym to w domu z rekuperacja tez sie bedzie zle czul. Takich ludzi jest masa

Ja nie mam odczuc tylko doswiadczenia
Znam mase ludzi ktorzy pobudowali domy z rekuperacja a pozniej wszystko odlaczali bo zle sie czuli w domu i wracali do zwyklej wentylacji grawitacyjnej


@Norskee: Znasz co najwyżej masę ludzi z nieprawidłowo wykonaną lub ustawioną wentylacją mechaniczną z rekuperacją.
Prawidłowo działającej rekuperacji nie odczuwasz.
@mayek: duzo ludzi tak samo nie czuje dyskomfortu w centrach handlowych a jakas czesc umiera po 10 minutach

Wytlumacz im to. W koncu nie maja prawa sie zle czuc bo inni sie czuja dobrze
dyskomfortu w centrach handlowych


@Norskee: W centrach handlowych działa przemysłowa instalacja klimatyzacyjna. Latem jest tam często dużo chłodniej niż na zewnątrz a to powoduje dyskomfort.
To zupełnie co innego od wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, gdzie zwykle przepływ powietrza jest bardzo mały a temperatura nawiewanego powietrza jest niemal taka sama jak ta w pomieszczeniu.
Pracy prawidłowo wykonanej i ustawionej instalacji wentylacji mechanicznej w domu nikt nie wyczuje bo jest niezauważalna.
Jak ktos zle sie czuje w centrum hadlowym klimatyzowanym to w domu z rekuperacja tez sie bedzie zle czul. Takich ludzi jest masa

Ja nie mam odczuc tylko doswiadczenia


@Norskee: nie myl rekuperacji z klimatyzacją.
@ksiak: XDD
Ale to sie sprowadza do tego samego. Rekuperator osusza powietrza i #!$%@? pustynny wiatr podobnie jak klimatyzacja. Nikt tu nie myli rekupracji z klimatyzacją, ale ostatecznie jakosc powietrza jest w zasadzie prawie taka sama i masa ludzi nie toleruje takiej suszy
Nie ma znaczenia czy powietrze wylecialo z rury na koncu ktorej jest klimatyzator czy rekuperator
Ale to sie sprowadza do tego samego


@Norskee: nie

Rekuperator osusza powietrza i #!$%@? pustynny wiatr podobnie jak klimatyzacja


@Norskee: no i tutaj popełniasz błąd logiczny.
Powietrze wysusza sprawna wentylacja, czy jest nią wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna to nie ma znaczenia. Obie wysuszają powietrze i jest to odczuwalne w zimie ponieważ wtedy na zewnątrz powietrze jest suche. I możesz stosować różne zaklęcia ale to nie zmieni faktów. Wentylacja grawitacyjna według