Wpis z mikrobloga

Ile zużywacie wody w mieszkaniu? Zastanawiam się czy moje zużycie jest małe czy przeciętne. Przy 2 osobach średnia za ostatnie 5 miesięcy to 7 m3 miesięcznie (5,1 - zimna; 1,9 - ciepła).

Od grudnia w Wawie opłata za śmieci będzie uzależniona od wody (12,73 zł za litr) i tak sobie liczę z ciekawości co u mnie wychodzi.

#mieszkanie #kiciochpyta #niewiemjaktootagowac #budujzwykopem #warszawa
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@ksiak Jest jeden gorszy, ten co jest teraz. Taka sama opłata nie ważne czy w mieszkaniu mieszka 10 Ukraińców, rodzina z 5 dzieci czy sam jeden @dran2.
  • Odpowiedz
@ksiak: To najlepszy z możliwych sposobów wg mnie.

U mnie 1.7 m3 na 1 miesiąc idzie.


@kibiklops: No to u mnie więcej, bo 7 m3, czyli 3,5 na osobę miesięcznie.

@TakiTaki: Ma to, że to ludzie produkują śmieci, a nie metry kwadratowe. Obecnie tyle samo za śmieci płaci osoba samotna jak i 6-osobowa rodzina.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@TakiTaki: raz ma to że jest korelacja, w pustostanie się za śmieci nie płaci przynajmniej jak nikt nie mieszka a dwa skłania ludzi aby mniej wody zużywali co ma sens przy jej deficycie Polakowi e------------e wisi i powiewa więc pozostaje łapać się za inne sposoby aby wodę oszczedzal
  • Odpowiedz
@rosso_corsa spróbuj sobie oszczędzać wodę przy piecykach przepływowych. A jeżeli chodzi o opłatę za śmieci od ilości wody, to ludzie mają chodzić brudni? Obecnie mamy jedne z wyższych opłat za śmieci w EU.
  • Odpowiedz
@TakiTaki: ma to, że wiadomo dzięki temu ile osób mieszka w lokalu. To jest bardzo dobry pomysł na krętaczy. U mnie w spółdzielni jak było na osoby nagle wyszło, że osób mieszka o 40% mniej niż wynika to z papierów spółdzielni a na podstawie zużycia wody widać ile osób mniej więcej mieszka przyjmując ze jedna osoba zuzywa średnio 3-4m3 wody miesięcznie. I to by się zgadzało bo u mnie zużycie
  • Odpowiedz
@rosso_corsa: Strasznie dużo jej zużywasz.

masz w artykule, że średnia to 2,5 m na osobę, więc twoje 3,5 to 40% więcej niż średnia - dużo

@shoananas: Niby tak, ale nie jestem emerytem myjącym się co 2-3 dni. Do tego taka średnia też nie do końca jest obiektywna, bo może być wiele zmiennych, które ją zakłócają, np. liczenie adresów pod którymi nikt nie mieszka czy moja babka, która woli nosić sobie wodę ze studni.

Obecnie mamy jedne z wyższych opłat
  • Odpowiedz
Producenci śmieci powinni płacić za przynajmniej połowę systemu zbiórki śmiec


@marian1881: producenci nigdy za nic nie zapłacą, przerzucą te koszty na użytkownika końcowego.
Cały problem powstał przez patologię która powstała w zakresie wywozu śmieci. System był i działał, to rząd zamieszał i jest problem i drogo.
  • Odpowiedz
@ksiak: Oczywiście, że producenci przerzucą to na cenę towaru, ale wtedy opłata będzie sprawiedliwie rozłożona. Ja nie kupuję napojów, soków czy wody butelkowanej (i paru innych kategorii rzeczy), a płacę za śmieci tyle samo co ktoś kto kupuje napoje zgrzewkami.
  • Odpowiedz