Wpis z mikrobloga

Czy posiadanie piłki przekłada się na liczbę strzałów na bramkę rywala? - analiza statystyczna

#pilkanozna #statystyka #fcbarcelona #futbol #bayernmonachium #atalanta

Jest to mój pierwszy wpis na wykopie na mikroblogu. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, które od dawna mnie nurtuje - jak posiadanie piłki przekłada się na zagrożenie pod bramką rywala? Będzie trochę statystyki i trochę wizualizacji danych.

W tym momencie zachęcam do otwarcia załącoznego obrazka :)

Wniosek ogólny jest prosty: liczba strzałów jest wysoko skorelowana (0,7 korelacji Pearsona) z liczbą kontaktów z piłką. Jest to korelacja silna dodatnia, a więc czym większe posiadanie piłki, tym więcej strzałów na bramkę przeciwnika. Niby oczywiste, ale np. w polskim DNA jest podobno gra z kontry, więc z założenia strzelamy, gdy to przeciwnik dominuje w posiadaniu piłki.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na 2 drużyny:
- Barcelona w sezonie 2019/20 - największe posiadanie, całkiem przeciętna liczba strzałów - nic dziwnego, że ten sezon był słaby w ich wykonaniu
- Atalanta w sezonie 2019/20 - 3. miejsce w strzałach przy całkiem dużej dominacji przeciwnika w posiadaniu piłki, ale jednak dalekiej od Bayernu, Barcelony czy Manchesteru City. Nic dziwnego, że cały świat się nimi zachwycił, a i w tym sezonie strzelają mnóstwo bramek i pięknie się ich ogląda.

Więcej możecie znaleźć na Facebooku i Twitterze

Skorzystałem z danych StatsBomb udostępnianych przez stronę FBref.com. Porównałem liczbę strzałów na 90 minut z posiadaniem piłki mierzonym przez liczbę kontaktów z piłką różnych graczy (dla jasności drybling to jeden kontakt).
Na wykresie widzicie więc wszystkie drużyny z lig top 5 w 2 poprzednich sezonach (każdy klub jest ujęty dwukrotnie, żeby mieć więcej danych). Pod wykresem 3 tabelki podsumowujące:
- najczęściej strzelające,
- najbardziej dominujące (najwięcej kontaktów z piłką)
- najefektywniejsze drużyny (najmniej kontaktów z piłką na 1 strzał).

Na koniec trochę statystyki.
- jeśli zapytacie, co to za szare wykresy z prawej i nad głównym wykresem - jest to rozkład prawdopodobieństwa (konkretnie wykres funkcji gęstości) odpowiednio osi poziomej (kontakty z piłką / mecz) i pionowej (strzały / 90 minut). Czym wyżej jest ta linia, tym więcej klubów przyjmuje zbliżone wartości.
- niebieska linia biegnąca z lewego dolnego do prawego górnego rogu wykresu to linia trendu liniowego
- na wykresie wrzuciłem też współczynnik korelacji Pearsona.
oFutboluStatystycznie - Czy posiadanie piłki przekłada się na liczbę strzałów na bram...

źródło: comment_1602606971eMKDXcpAjs39WNIBXV4hor.jpg

Pobierz
  • 11
@oFutboluStatystycznie: Być może w ogóle ta statystyka pokrywa sie z posiadaniem piłki. Ale odchył może być. Messi, który prowadzi piłkę przez 12 sekund w jednej akcji będzie miał 1 touch a szybko wymieniająca podania w tej samej akcji Atalanta 6 touch. Posiadanie piłki będzie dla obu takie samo.