Wpis z mikrobloga

hej mirki, jako że zacznę nową pracę w przyszłym tygodniu w #fotowoltaika mam 2 pytania odnośnie instalacji:
1. Jak juz instalacje fotowoltaiki wykonam i będę chciał podpiąć pod sieć to mam podłączyć pod pierwszą rzecz która jest za licznika czyli rozłącznik albo różnicówkę albo bezpiecznik? Jeśli tak to mogę podpiąć od dołu żeby wyłączyć zasilanie, a jeśli nie to muszę podpinać pod napięciem?
2. Kolega powiedział, że przy pomiarze rezystancji uziemienia sonelem mpi 502 może wywalać różnicówka i jest jakiś sposób, czy ktoś pomoże?
I czy jeszcze jakieś rady macie dla nowego pracownika?
  • 9
@XERES7 nie, ale skoro musisz dla danego obwodu ominąć rcd to potem z niego robisz pomiar, robisz główne zasilanie dla falownika ale już nie wspomnę o tym, że 502 ma pomiar po rcd to raz a dwa nawet nie zobaczyłeś w jego instrukcję.
A jak nie będzie rozłącznika to albo dajesz po jakimś obecnym omijając rcd albo jak jest miejsce to robisz dodatkowy główny nawet B.
@Zarzutkkake: no i własnie o to mi chodzi, że jak nie ma rozłącznika a w jego miejsce występuje różnicówka co jest bardzo częstym przypadkiem to mam się wpiąć z instalacją fotowoltaiki na wejście rcd pod napięciem, bo nie bede mial innej opcji wylaczenia napiecia
@XERES7 więc jak się boisz to rękawice. Druga sprawa to ty musisz wiedzieć gdzie są zabezpieczenia a nie zielony człowiek który nie ma pojęcia co mu na dachu montujesz. Powinieneś iść pierw na praktyke do kogoś na kilka instalacji zanim narobisz problemów sobie i inwestorom. A już nie raz pomagałem elektrykom instalatorom. Bo dwa.