Wpis z mikrobloga

Czym do cholery są cząstki wirtualne?

Trochę ponad rok temu dodałem znalezisko o interpretowaniu (mylnym albo i nie) czegoś co w fizyce ogólnie nazywa się "fluktuacjami kwantowymi" pt. Mit fluktuacji próżni. Fluktuacje te, z grubsza mówiąc, związane są z innymi "bytami bądź nie-bytami" o nazwie cząstek wirtualnych. Pogląd autora tekstu dotyczący cząstek wirtualnych prezentował się mniej więcej tak:

Krótko mówiąc, koncepcja cząstek wirtualnych jest dobrze zdefiniowana i przydatna, gdy ogranicza się jej użycie do diagramów Feynmana i związanych z nimi dyskusji technicznych. Jednak jest bardzo zwodnicze, kiedy używa się tego pojęcia do dyskusji na temat fluktuacji próżni w rozumieniu jakby były to procesy zachodzące w przestrzeni i czasie. Stanowi to częste nieporozumienie, mit, który nie ma najmniejszych podstaw w fizyce cząstek.


O ile osobiście raczej zgadzam się z tym poglądem (oraz innym, który sugeruje powstrzymywanie się przed kategorycznymi opiniami o pojęciach i zjawiskach fizycznych bez wcześniejszego przygotowania teoretycznego* - dotyczy to w szczególności kwantowej teorii pola), o tyle, wśród fizyków czy też bardziej fizyków-filozofów, istnieją dwie różne interpretacje cząstek wirtualnych. Jedna - nazwałbym ją naturalistyczną, która sugeruje, że cząstki wirtualne są rzeczywiste, oraz druga - abstrakcyjna i sugerująca, że są one wyłącznie niezastąpionym elementem teorii służącej niewiarygodnie perfekcyjnemu przewidywaniu wyników eksperymentów.

Gdyby kogoś szerzej interesował ten temat to zachęcam do przeczytania, w mojej opinii, ciekawego artykułu popularnonaukowego o cząstkach wirtualnych. Przetłumaczony tekst artykułu znajdziecie w znalezisku na wstępie.

* I Know the Math Says so, but Is It Really True?

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #filozofia #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_1602236153iKUtCy5eTUn4nGMu52UbgY.jpg
  • 17
Gdyby ktoś chciał się WYPISAĆ z listy to niech zaplusuje ten komentarz.

Nie prowadzę już zapisów (można obserwować tag). Gdyby ktoś mimo wszystko chciał jednak być wołanym to niech mi da jakoś znać.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rafjak: I o tym właśnie jest ten tekst, że niekoniecznie to takie "proste" jak się wydaje. Cząstki wirtualne są poza powłoką masy i przez to mogą mieć różne "dziwne" właściwości więc formalnie nie mogą być obserwowane, co nie zmienia faktu, że efekt Casimira to nic innego jak obserwacja fluktuacji kwantowych.
@Fake_R: Nie wiem co to znaczy "poza powłoką masy"? Efekt Casimira to jest właśnie obserwacja, która potwierdza istnienie cząstek wirtualnych, więc można to uznać za ich obserwację.
@Fake_R: A przypadkiem diagramy Feynmana cząstek wirtualnych nie dopuszczają także przeskoków wstecz w czasie żeby transformacja cząstek się zgadzała? Zawze myślałem że cząstki wirtualne to właśnie taki twór matematyczny ułatwiający interpretację tego co zachodzi w naturze a nie fakt w jaki sposób to zachodzi