Wpis z mikrobloga

Powoli umacnia się koalicja anty-chińska.
Dzisiaj odbywa się spotkanie tzw. grupy QUAD czyli Indi, Japoni, Australi i Stanów Zjednoczonych.
Raczej Chiny nie maja za duzych szans w starciu z taką koalicją.

https://www.japantimes.co.jp/news/2020/10/05/national/politics-diplomacy/japan-china-quad-tokyo/

https://timesofindia.indiatimes.com/world/china/how-china-is-uniting-countries-against-itself/articleshow/78498212.cms

#chiny #usa #japonia #australia
  • 7
wg mnie będą działać żeby nie było USA w tej "koalicji" czy może raczej forum.


@leobonheart: Dlaczego mieliby dzialac zeby nie bylo USA w tej koalicji? USA sa najmocjiejszym czlonkiem tego porozumienia i bardzo bliskim partnerem zarowno Japoni jak i Australi. Indiom tez coraz blizej do USA. Istnieje duze prawdopodobienstwo, ze wkrotce Indie zajma miejsce Chin w amerykanskim lancuchu dostaw. Indie maja bardzo duzo do ugrania przy porozumieniu z USA. Dodatkowo
@baidu no tak, mówiłem o państwach przeciwko, którym to forum jest "wymierzone". Jakoś sekretarz Deng Xiaoping potrafił dogadać się za plecami Sowietów to myślę, że sekretarz Xi też będzie w stanie przy dobrych wiatrach i woli Stanów dogadać się co do współpracy czy chociaż zawieszenia działań w Azji.
@leobonheart: Tylko ze Xi jest calkowitym przeciwienstwem Xiapinga. Xiaoping byl za podzialem wladzy i jej dekoncentracja. Dazyl do tego zeby poszczegolne osrodki wladzy byly zarzadzane przez najbardziej kompetente osoby. Xi ma wielkie zapedy dyktatorskie i koncentruje cala wladze wokol siebie przy tym rosci coraz to nowe pretensje terytorialne do swoich sasiadow. Cala polityka Xi powoduje ze zrazaja sie do niego kolejne panstwa i przywodcy. Przez swoje zapedy dyktatorskie Xi ma tez
@baidu Chiny Ludowe Denga miały wokół siebie cały świat kontra oni. Walczyli o prymat w świecie komunizmu ze Związkiem Sowieckim oraz były we wrogich stosunkach z prawie każdym sąsiadem (może poza Koreą Północna i Wietnamem). Współpraca Chin ze Stanami podminowała stan gospodarki ZSRR w ostatnich latach jego istnienia i wzmocniła znacznie status ChRL. Wojna celno-gospodarcza to jedyna odpowiedź, która wydaje się słuszna patrząc z pozycji Xi. Świat na tej wojnie straci, ale