Wpis z mikrobloga

@szejas: nie, gospodarczo są społeczną gospodarką rynkową xD

W dziedzinie polityki gospodarczej chrześcijańscy demokraci są autorami koncepcji społecznej gospodarki rynkowej. Jest to model, który w pełni respektuje własność prywatną, ale jednocześnie uwzględnia potrzebę umiarkowanej ingerencji państwa w sferę socjalną. W takim duchu sformułowany jest na przykład program polityczny największej na świecie partii chrześcijańskich demokratów – niemieckiej CDU (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej).
@Gaku745: ale w zasadzie nie wiem jak pis spełnia definicję chadecji, ja tam żadnych demokratycznych odruchów nie widzę, ponad to pis raczej skupia się na dzieleniu i polaryzacji społeczeństwa, a nie na solidaryzmie.
@Lorne: Nie idący w stronę socjalizmu. Socjalizm to jest model ekonomiczny oparty na kolektywnej własności środków produkcji, samorządności pracowniczej i dekomodyfikacji formy towaru. Tego PiS nie robi, na tym się nie opiera, do tego się nie odwołuje i nie wykonuje żadnych czynności w stronę socjalizmu. PiS przecież nie kolektywizuje środków produkcji, nie wspiera samorządnych kolektywów i spółdzielni ani nie ma w planach dekomodyfikacji formy towaru.

Są inne formy opisania gospodarczej polityki
@Lorne: No to na tobie ciąży ciężar dowodu. Podaj mi jedną osobę z PiSu która mówi że realizują socjalistyczną gospodarkę xD

pchaja sie w centralne sterowanie gospodarka, to jest cecha socjalistycznego ustroju.


Gówno prawda. Chryste panie, z dwóch powodów.

Po pierwsze centralnie sterowana gospodarka nie jest cechą tylko i wyłącznie socjalistyczną. Ani nie ma tak że socjalizm MUSI miec centralnie sterowaną gospodarkę. Więc tutaj nie masz racji.

Po drugie, proszę mi
@Lorne: Tu masz opis PiSu z ich strony, znajdź mi tutaj socjalizm xD

U podstaw ideowych programu Prawa i Sprawiedliwości leży szacunek dla przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka. Ochrona tej godności to naczelny obowiązek i uzasadnienie istnienia wspólnoty politycznej. Godność ta jest fundamentem najbardziej elementarnych praw osoby ludzkiej. Trzy z tych praw mają szczególne znaczenie – prawo do życia, prawo do wolności i zakorzenione w solidarności ludzkiej prawo do równości.