Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@The_Orz: zawsze w takim przypadku warto dodać że w Grecji homoseksualny seks nieletnich czeladników ze starymi mistrzami był nobilitujący :) czyli pochwalamy de facto pedoflie...
  • Odpowiedz
@hiperchimera: Niekoniecznie. W Macedonii znano jedynie związek między dwoma dorosłymi mężczyznami.

A Święty Zastęp w Tebach to był elitarny oddział, więc wszyscy tam musieli być po wieloletnim przeszkoleniu i służbie.
  • Odpowiedz
@The_Orz: Warto zwrócić uwagę na brak brody u "biorcy" na powyższych eksponatach i przypomnieć, że w starożytnej Grecji za normalne uchodziły relacje między dorosłym mężczyzną, a dojrzewającym chłopcem. Meżczyzna był mentorem dla chłopca. Zbliżenia w takich parach miały charakter udowy... Momentem, w którym chłopiec przestawał "nadawać się" do bycia cześcią takiej pary było pojawienie się u niego pierwszych oznak owłosienia łonowego, czyli z grubsza max 14-15 rok życia. Natomiast co do
  • Odpowiedz
@czaro05: Piszesz o pederastii w Atenach czyli u Jonów. Natomiast mamy przekazy o stosunkach między dorosłymi mężczyznami w Bojocji (Teby) i w Macedonii. Relacje homoseksualne w Sparcie także były między rówieśnikami. Niemal rówieśnikami byli np. spartanski wódz Lyzander i jego kochanek książę (oraz niespodziewany przyszły król) Agesilajos.
  • Odpowiedz
@The_Orz: nie neguję, że ludzie dotknięci zaburzeniami seksualności, tj. preferujący tą samą płeć żyli od zawsze. Ale sam fakt, że wymienione przez Ciebie relacje miały miejsce, nie świadczy o tym, że starożytni je akceptowali.
  • Odpowiedz
nie neguję, że ludzie dotknięci zaburzeniami seksualności, tj. preferujący tą samą płeć żyli od zawsze. Ale sam fakt, że wymienione przez Ciebie relacje miały miejsce, nie świadczy o tym, że starożytni je akceptowali.


@czaro05: no ale przecież je akceptowali, nawet w greckiej mitologii można znaleźć całkiem obszerne fragmenty traktujące o męskim homoseksualizmie
  • Odpowiedz
@czaro05: Co xD

Achilles miał kochanków, Zeus ruchał wszystko jak leci, jedna z najstarszych opowieści mitologicznych (o Hiacyncie) dotyczy homoseksualnego związku. Przykłady można mnożyć. Zarówno w przekazach historycznych, jak i tradycji - w klasycznej oraz hellenistycznej Grecji, związki między mężczyznami były powszechne, a nawet promowane.
  • Odpowiedz
@The_Orz:
Manipulacja.

To co potocznie rozumiemy jako "cywilizacja zachodnia" to w rzeczywistości cywilizacja chrześcijańska, oparta na zdrowych i normalnych zasadach chrześcijańskich.

To chrześcijaństwo dało Europie sztukę, architekturę, naukę (wszystkie uniwersytety w Europie były założone przez chrześcijan, katolików )

Obrazek który dodałeś pokazuje czasy pogaństwa, a nikt rozsądny nie chce do pogaństwa wracać.
  • Odpowiedz
To chrześcijaństwo dało Europie sztukę, architekturę, naukę (wszystkie uniwersytety w Europie były założone przez chrześcijan, katolików )


@dendrofag:

No proszę. A ja myślałem że wśród starożytnych Greków byli artyści i architekci. A w Atenach, Aleksandrii czy Rzymie były wyższe instytucje naukowe dające edukację.
  • Odpowiedz
Chciałem nieśmiało zauważyć, że podwaliny Europy stanowi raczej dorobek Starożytnego Rzymu, z którego dobrodziejstw Chrześcijaństwo chętnie korzystało. Mówienie że to tym drugim zawdzięczamy sztukę i naukę to nadużycie.
  • Odpowiedz
@The_Orz:

No proszę. A ja myślałem że wśród starożytnych Greków byli artyści i architekci.

oczywiście że byli, nawet niektórzy święci, na przykład święty Tomasz z Akwinu się na nich wzorowali. ale cywilizacja zachodnia, czyli cywilizacja europejska czyli cywilizacja chrześcijańska, oparta jest na wartościach chrześcijańskich.

A w Atenach, Aleksandrii czy Rzymie były wyższe instytucje naukowe dające edukację.

tak, były, ale uniwersytety w nowoczesnym znaczeniu i rozumieniu tego słowa to wynalazek chrześcijański, tak
  • Odpowiedz
To chrześcijaństwo dało Europie sztukę, architekturę, naukę (wszystkie uniwersytety w Europie były założone przez chrześcijan, katolików )


@dendrofag: Cywilizacja Europejska ma korzenie judeo-chrześcijańskie, ale nie tylko. Także antyczne (łacińsko-greckie głównie), oświeceniowe czy modernistyczne i post-modernistyczne (chociaż to już nie korzenie chyba :).
  • Odpowiedz
@dendrofag: Chrześcijaństwo to akurat wieki ciemne dało.
Starożytna grecja i rzym(republika jak i zarówno imperium) były fundamentem pod względem nauki i architektury i powiedzą ci to właściwie na każdej uczelni(do dziś mówimy o greckich fundamentach nauki albo rzymskiej inżynierii z szczególnym wyróżnieniem budownictwa).
Właściwie aż do nadejścia renesansu które ponownie zaczęło czerpać garściami z starożytnych cywilizacji, Europa pozostawał w letargu i nie wykorzystywała swojego potencjału.
Motorem rozwoju jest racjonalizm a nie
  • Odpowiedz
To chrześcijaństwo dało Europie sztukę, architekturę, naukę


@dendrofag: Chłopie weź usuń konto, bo robisz katolikom opinię niedouczonych ignorantów. Powinno być ci wstyd takie wierutne kłamstwa opowiadać.

Ojcowie Kościoła wprost nie raz odwoływali się do greckiej filozofii i to jest fakt. Uniwersytety również swoje początki w Grecji, a sławne i renomowane uniwersytety powstawały także w świecie arabskim. Złoty Wiek muzułmaństwa to przełomy w matematyce, czy medycynie - z tej wiedzy korzystali również
  • Odpowiedz
@dendrofag: Cóź, całe chrześcijaństwo zbudowane przez Tomasza z Akwinu i św. Augustyna to przepisanie żywcem Platona i Arystotelesa, dostosowując tylko poglądy obu panów do kościoła. Więc nie, nie wzorowali się, tylko zrzynali ze starożytności jak się dało.
  • Odpowiedz