Wpis z mikrobloga

Laptok mi się spierdzielił ( ͡° ʖ̯ ͡°) W ogóle nie pokazuje się obraz, ale normalnie się włącza(na zasilaczu i baterii to samo) Zanim "padł" cały ekran zrobił się zielony na 5 sekund i po tym się wyłączył, wcześniej ekran mignal na czarno i wyświetlił się komunikat, że sterownik karty graficznej odzyskał sprawność. Jakiś pomysł co to może być? Ewentualnie który Mirek w okolicy #warszawa to ogarnia?
HP EliteBook 8460p

#laptopy #komputery #kiciochpyta
  • 19
@Dejwid12: Grafika klękła. Można zrobić reflow i powinna wstać na jakiś czas, ale profesjonalna naprawa to jej wymiana, a to już kilka stówek.

Podejrzewam, że nigdy nie oddawałeś laptopa na konserwację i w radiatorze chłodzenia znajduje się "dywan" z kurzu. Wentylator od jakiegoś czasu nie chodził na wysokich obrotach?
@StaryWedrowiec Mam go lekko ponad rok, nigdy nie był nigdzie oddawany na czyszczenie itp.
Wentylator to odkąd pamiętam chodził na wysokich obrotach, lapek się trochę grzal ale podstawka chłodząca rozwiązała problem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Dejwid12: Jeśli wentylator chodził większość czasu pracy laptopa na wysokich obrotach to znaczy, że nie wydmuchiwał powietrza, schładzając radiator, tylko je wewnątrz obudowy mielił.

Grafika się cały czas gotowała, ubiłeś ją.

Podstawka chłodząca w takich przypadkach daje złudne wrażenie chłodzenia laptopa, bo tylko obudowa jest chłodniejsza, a grafika i procek nadal dostają po dupie.
@Dejwid12: Tak. Aha, nie słuchaj głupot o zimnych lutach. Ludzie nasłuchali się bzdur i je powtarzają, nie mając pojęcia o temacie. Zimne luty mogą pojawić się po upadku pracującego (ciepłego, chociaż może zdarzyć się i na chłodnym) laptopa.

Awaria, której doświadczyłeś polega na tym, że uszkodzeniu uległy połączenia w samym chipie graficznym. Naprężenia powstające na skutek różnej rozszerzalności cieplnej płytki oraz rdzenia graficznego spowodowały przedwczesne pęknięcie tych połączeń, a że rdzeń
@Dejwid12: Nie chce mi się szukać moich zdjęć z serwisu laptopów, ale podrzucam znalezione w necie. Tak to pewnie wygląda u ciebie.

Protip na przyszłość. Jeśli od spodu obudowy, w miejscu gdzie jest wentylator, znajdują się otwory, to przyłóż do nich latarkę i spójrz w boczne otwory (wylotowe) czy widzisz światło. Jeśli nie to znaczy, że radiator jest zatkany. Zrobiłem fotkę poglądową.
źródło: comment_1601123070CLuJGuGu5FJ4bEK2EK1JWc.jpg
ponoć gdzieś przy procesorze odkleily się jakieś nóżki czy cos

Awaria, której doświadczyłeś polega na tym, że uszkodzeniu uległy połączenia w samym chipie graficznym.


@Dejwid12: Pisałem o tym. Dzięki, że dałeś znać. Mało kto daje znać czy moje sugestie się sprawdziły.
Skoro zarzucasz mi brak pojęcia o temacie. Czym jest takie uszkodzenie wg Ciebie, jeśli nie zimnymi lutami pod układem?


@Majaque: Zerwane kulki czy rzadziej pady lutownicze nie są zimnymi lutami.

Za wikipedią:

Zimny lut lub zimny styk – nieprawidłowe złącze wykonane metodą lutowania. Powstaje, gdy lutowanie odbywa się przez bezpośrednie stopienie lutu lutownicą, a nie pośrednio poprzez łączone metale. Z tego powodu nie jest spełniony podstawowy warunek lutowania, tzn. zarówno materiał
@StaryWedrowiec: Zawsze mnie uczono, że zimny lut jest wtedy, gdy utraci on właściwości przewodzące.

Poza pogorszeniem właściwości elektrycznych, zimny lut może charakteryzować się np. małą wytrzymałością mechaniczną

Wypisz-wymaluj podsumowuje jakość współcześnie stosowanego lutowia
@Majaque: Jestem samoukiem w kwestii elektroniki, po pierwszej klasie szkoły elektronicznej oddaliłem się, bo #!$%@? nauczyciel języka polskiego nie skumał, że czytam wolniej od reszty świata, a że w dyktandach i czytaniu na głos byłem najlepszy z klasy, wymagał ode mnie więcej w kwestii lektur, a ja nie dawałem rady przeczytać choćby Ogniem i Mieczem w terminie. Streszczenia nie przechodziły, nie w moim przypadku. Zmieniłem szkołę, a że w mieście nie