Wpis z mikrobloga

@Kapitalis: btw. przy małych ilościach drożdży i tak małej ilości mąki jest ciężko wyłapać, że ciasto urosło. Wczoraj z Caputo Pizzeria robiłem dwie kulki i ledwo zauważyłem, że wyrosło, dopiero jak zacząłem kulkować to zauważyłem różnicę.
@Kapitalis: to wszystko zależy jakie przyjąłeś czasy dojrzewania i wyrastania. Ile w lodówce i jaka temperatura.
Masz dużo drożdży, więc uważałbym ze zbyt dużym przetrzymaniem w temperaturze pokojowej.
Ogólnie wyciągnij co najmniej 3h przed pieczeniem żeby ciasto nie było zimne do wypieku.
@Kapitalis: Soli trochę sporo, można dorzucić szczyptę cukru żeby drożdże pobudzić a oliwy nie daję. Akurat sama oliwa powinna być bez znaczenia dla wyrastania. Ile chcesz trzymać to ciasto? 24h ?
@Kapitalis: Ja stosuję proporcje:
500h mąki / 330h wody / 2g drożdzy świeżych na 24h wyrastania w temperaturze pokojowej / 20 g soli, szczypta cukru.
Jak mam gości i nie chcę czekać to odpowiednio podbijam ilość drożdży np. do 12g jak mam za 4h mieć gotową pizzę ale wtedy wiadomo, inna konsystencja i struktura ciasta, smak itp.
@Kapitalis czekać 24h z zamkniętym pojemniku, z czego 4h w temp. otoczenia, zrobic 2 kulki, +16h w lodówce, wyjąć na 3-4h przed pieczeniem 1 gram drożdży suchych to ok. 3-4g świezych. Urośnie w trakcie fermentacji, następnym razem dodaj 215g wody na taki gramaż maki, caputo bardzo lubi hydro w okolicy 60%