Wpis z mikrobloga

#studia
Czy jest dostępna jakaś baza danych z archiwalnymi pracami dyplomowymi (inżynierskie, licencjackie, magisterki)? Czy na każdej uczelni trzeba szukać osobno?
Ja akurat jestem z Politechniki Wrocławskiej #pwr ale z tego co szukałem, to nie ma możliwości przeglądania prac przez internet. Może ktoś to rozgryzł?
A może jakaś inna uczelnia ma łatwy dostęp do takich prac? Byłbym bardzo wdzięczny za wskazówki, gdzie można uzyskać dostęp do takich prac przez internet

  • 22
a dlaczego miałoby nie być, jeżeli uniwersytety są publiczne? Po co ludzie piszą te prace i robią badania, jak nie można ich nawet przeczytać?


@kaczoor: no jeżeli ktoś upubliczni to spoko, ale ja bym np. nie chciała, żeby sobie ktoś kopiował moją inżynierkę albo magisterkę
@kaczoor nie ma. Prace dyplomowe są własnością autorów, i jeśli nie wyrażą oni zgody, to nie mogą być upubliczniane. Na PWr prace są w bibliotece, o ile autor wyraził zgodę.
@Iperyt: niczego takiego nie podpisałam. Tak jak wspomniałam, Uczelnia przez pół roku może opublikować, czyli de facto nie ma się przez ten czas praw autorskich. Ale prawa majątkowe zostają.
Na pewno nie pisałam pracy po to, żeby ktoś ją kopiował ¯\_(ツ)_/¯ częściowo opublikowałam, ale tylko część badawczą, bez części teoretycznej.
@Iperyt: Politechnika Poznańska, potem WSL. Jeśli podpisałeś papier o przeniesieniu praw majątkowych na uczelnię to sam jesteś sobie winien. Taka klauzula jest niedozwolona, nawet jeśli uczelnia w ciągu tego pół roku opublikuje pracę, to studentowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli ta publikacja przyniesie jakieś zyski.
to studentowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli ta publikacja przyniesie jakieś zyski.


@Limonene: Wynagrodzenie? W jakiej kwocie lub procencie od zysków? Który przepis to reguluje?
Wynagrodzenie? W jakiej kwocie lub procencie od zysków? Który przepis to reguluje?


@Iperyt: przepis o prawach autorskich osobistych studenta – autora i zasady ogólne prawa cywilnego (art. 5 k.c.)