Wpis z mikrobloga

#psy #szczeniaki #weterynaria

Mam szczeniaka 3 miesięcznego od paru dni i mam parę pytań, może ktoś ma taką wiedzę żeby mi odpowiedzieć:

1. Podobno był odrobaczany przez poprzedniego właściciela dopiero jak miał ok. 2 miesiące (niby dostał tylko pół tabletki) i miał robaki. 2 dni temu dostaliśmy od weterynarza tabletkę na robaki żeby się upewnić przed szczepieniem i dostał ją rano, a wieczorem zrobił dwójkę i miał robaki - głównie małe długie chyba martwe glizdy. Wczoraj też jak robił kupkę to miał robaki ale mniejsze (pewnie świeże, małe). Dzisiaj po tych 2 dniach trochę jest przymulony, zbiera go na wymioty czasami ale jeszcze mu się nie zdarzyło. Dwójka poszła i też w śluzie dużo robaków.

Czy powinien dostać po 2 tygodniach kolejną tabletkę, czy ta mu wystarczy?
Ile jeszcze może mieć w kupie robaki i czy to normalne że dzisiaj taki przymulony?
Czy jeśli miał robaki a spał ze mną w łóżku przez jakiś tydzień przed to powinienem też pójść do apteki po jakieś tabletki na robaki?

2. Szczeniak spał z nami bo chciałem żeby się do nas trochę bardziej przyzwyczaił po rozłące z matką i starym miejscem.
Pierwsze 2 dni to budził nas co godzinę ale jakoś to było, w końcu teraz chcemy żeby spał u siebie w kojcu.
Kupiliśmy mu klatkę żeby w niej spał i chciałem go zostawić na noc ale nie wiem czy nie za wcześnie bo strasznie skomlał i jęczał pół nocy oraz osikał i osrał cały kojec ze strachu, jak przestał jęczeć w połowie nocy to poszedłem z nim spać na kanapę i spał spokojnie do rana.

Przyzwyczajać go do tej klatki na spokojnie czy po prostu go do niej wsadzić i ignorować jego jęki?

Dzięki za pomoc.
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@turbol: Polecam telefon do weta, który przepisał Ci tabletki. Mój wet bez problemu (i za darmo) by mi powiedział co robić. Czy mam przyjść do gabinetu, czy dać mu to co mam, czy dać mu teraz, czy później itp.

Nie polecam natomiast brania do łóżka zarobaczonego psa, który został wyciąniety z nie wiadomo skąd.
Jak zaczniesz obserwować robaki w twoim kale to jak najbardziej idź do lekarza ( ͡° ͜
@deptacz_gnoju: @mikaliq:

Ogólnie to tylko spał na kanapie obok mnie więc myślę że też nie ma co panikować a nie byłem świadomy że ma jakieś robaki. Ogólnie leki pewnie warto wziąć bo nie zaszkodzą a jak coś to zabezpieczą.
Dbam o higienę, często myję ręce po kontakcie ze szczeniakiem więc chyba będzie dobrze ;p

Będę obserwował kupki moje i jego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@turbol: nie pozwol mu się lizać po twarzy.
Podawaj mu tabletki na odrobaczanie zgodnie z instrukcja. Tabletka zabija osobniki, ale nie jaja, wiec musisz mu je podawać tak długo, aż wszystkie się wyklują o zginą (i nie zdążą w międzyczasie znieść nowych jaj), wiec stad jest ważna regularność podawania leków na odrobaczenie.
Jeśli pies ma lęki, to nie rób mu traumy zamykając na siłe, ale oswajaj z nowym miejscem do spania,
@turbol: z tą klatką, to poczytaj o treningu klatkowym. Do spania w zamkniętej klatce przyzwyczajasz psa kilka tygodni, bo inaczej mu robisz krzywdę.