Wpis z mikrobloga

Temat kierunkowskazów na rondzie wzbudza czasem nie lada kontrowersje. A kierunkowskazy to ważne narzędzie na drodze, służące do komunikowania innym kierowcom naszych manewrów. Chciałem zapytać kierowców używających lewego kierunkowskazu na rondzie. W jakim momencie używacie lewego kierunkowskazu na rondzie, i którym uczestnikom ruchu komunikujecie Swój manewr?

Za przykład weźmy najbardziej klasyczne rondo, jeden pas na rondzie, 4 wjazdy, 4 zjazdy, znak ustąp pierwszeństwa przed każdym wjazdem, jakieś roślinki na środku. Załączam poglądową grafikę takiego ronda. Dopisałem cyferki przy każdym aucie więc możecie Sobie wybrać którym autem jesteście i napisać którym innym pojazdom sygnalizujecie coś Swoim lewym kierunkowskazem? Może mam szansę się czegoś nauczyć.

#motoryzacja #samochody #przepisydrogowe #stopcham
Pobierz
źródło: comment_1600619333VIrN43xJIRQyFEJeolBlwI.jpg
  • 91
@Crow7422: I na rondzie nie zmieniasz kierunku jazdy w lewo, nigdy. Zmieniasz go dwukrotnie, za każdym razem w prawo. Najpierw wjeżdżając na rondo a następnie zjeżdżając z ronda. Za pierwszym razem nie musisz wrzucać kierunku prawego bo to jedyny manewr jaki możesz wykonać więc Twoje zamiary są czytelne.

To że Twój tor jazdy sie zmienił albo nie w stosunku do kierunków geograficznych nie ma znaczenia. Tak samo jak powinno się wrzucić
@Mirkosoft: jeszcze nakaz jazdy w prawo na skrzyżowaniach i byłoby idealnie. Schemat pokazuje też dlaczego warto włączać prawy kierunkowskaz zjeżdżając z ronda. Dwupasmowe nieturbinowe będzie wymagało dorysowania jednego pasu. Turbinowe też ogarniesz. Duży plus
@Mirkosoft: ja Ci odpowiem, czasami zdarza mi się użyć lewego kierunkowskazu na rondzie, bo muszę na nim zawrócić, rondo małe (3 drogi do niego prowadzą) i jak człowiek nie użyje tego lewego kierunkowskazu, to mam tak 80-90% szans, że ktoś mi się właduje przed maskę, bo przy drugim zjeździe myślą - "o nie zjechał pierwszym, to tym zjedzie, no to ja jadę" a tutaj zonk, zawracam...
@Mirkosoft: ja generalnie też nie pochwalałem używania kierunkowskazu na rondzie, ale zauważyłem że jest jedna sytuacja kiedy dobrze jest zasygnalizować że nie skręcasz w prawo najbliższym zjazdem, tylko będziesz jechał dalej po rondzie (jednopasmowym). To się dzieje wtedy kiedy widzisz że inny pojazd dość szybko zbliża się do wjazdu na rondo i nie masz pewności czy ci nie zajedzie drogi (co oczywiście byłoby wymuszeniem z jego strony) bo być może mylnie
@H13D kierunkowskaz jest nie dla Ciebie tylko dla innych uczestników ruchu. Jak czekam sercu wjechać na rondo i widzę kogoś z lewym kierunkowskazem to skąd mam wiedzieć kiedy wjechał i kiedy zjedzie z ronda?!
@Mirkosoft tak długo jak sygnalizacja jest czytelna dla innych użytkowników to nie kumam gównoburzy o lewy kierunkowskaz na rondzie. Niech sobie wrzucają jak lubią. Tak samo jak główna leci w odwrócone L na skrzyżowaniu typu L (skręca w lewo, prosto podporządkowana) nie widzę problemu w wrzucaniu prawego kierunkowskazu, gdy jedziesz prosto. Zamysł jest oczywisty, nawet jeśli przepis mówi, że nie ma takiej potrzeby to doskonałe to pokazuje twój zamysł, więc czepianie się
Ja się uczyłam ze jeśli wjeżdżam na rondo na ktorym są dwa pasy i dwa pasy do wjazdu, z którego jeden jest np. prawo i prosto, a drugi lewo i prosto, to jest to jedyny moment kiedy używa sie kierunkowskazu przed wjazdem na rondo, potem migam w prawo kiedy mine juz pozostałe skręty. No i podobnie jeśli rondo ze światłami kilkupasmowe.
Krakow here
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@H13D: jak widzę takiego typa to prędzej się spodziewam że wjedzie pod prąd, zwłaszcza jak jest rondo mające więcej niż 1 pas.

Jak wjeżdżasz na rondo to się patrzysz na przeciwną stronę ronda? Ja zawsze patrzę w lewo, żeby zobaczyć kiedy będzie miejsce żeby się włączyć, zamiast oglądać wszystkie samochody dookoła.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@peszmerd: problem jest taki że wiele czerwonych kropek jedzie po radzie z włączonym wciąż lewym migaczem, potem jak już jest na rondzie to nie wiadomo co on zrobi jak tak sobie wesoło pomyka z lewym migaczem i kiedy jednak odbije w prawo
@Mirkosoft:

A) słuchanie wywodów wyk0pka z gównokraju w który zajmuje zaszczytne 3 miejsce pod wzgledem ilość zabitych ludzi na drogach w unii europejskiej

czy

B) słuchanie sprawdzonych regulacji ruchu drogowego w drugim w europie najbezpieczniejszym kraju pod względem ilość wypadków na drodze

poolak my son, choose wisely