Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektryka #budujzwykopem #remontujzwykopem
Łączyłem kable ziemne w mufie hermetycznej zalewanej żywicą i coś poszło nie tak, bo faza jest na przewodzie neutralnym. Musiałem pomylić kable. Co w takiej sytuacji, można jakoś sprawdzić który przewód będzie teraz neutralny a który uziemienie?
  • 8
Co w takiej sytuacji, można jakoś sprawdzić który przewód będzie teraz neutralny a który uziemienie?


@Reynald: jak jest różnicówka to można spróbować metoda "na krótko na żarówkę".
@Reynald: no to albo lecisz opcją @krzychol66: albo testujesz. Jak zepniesz fazę z uziemieniem poprzez żarówkę to różnicówka powinna wywalić. Jak z neutralnym to powinno być ok. Ale bezpieczniej będzie "przedzwonić" jeżeli masz możliwość.
@Reynald: Spięta do N powinna świecić, nie wywalić. Spięta do PE powinna wywalić.
Swoją drogą - skoro robiłeś naprawę kabla ziemnego, to powinieneś po naprawie sprawdzić mu izolację każdej fazy do ziemi oraz między żyłami każda z każdą a potem powinieneś sprawdzić pętle zwarcia. Dopiero po takich pomiarach możesz być pewien, że go dobrze naprawiłeś.
No i jestem nieustannie zdziwiony: jesteś daltonistą czy co? Jakim to sposobem pomyliłeś kolory żył?
Może
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: @krzychol66: Nie naprawiałem kabla, tylko zrobiłem odnogę do garażu na mufie-trójniku. Nie wiem co poszło nie tak, 5x sprawdzałem kolory, możliwe, że kabel do którego się wpiąłem miał zamienioną fazę z neutralnym, mój błąd, że nie sprawdziłem. Zaraz sprawdzę metodą na żarówkę, dzwonienie mi wiele nie mówi - muszę doczytać bo z elektryką mam mało wspólnego. Tak czy siak dziękuję Wam za rady.
Edit. Po wpięciu żarówki pod l
@Reynald: "Dzwonienie" to popularna metoda identyfikacji żył omomierzem.
1. Rozpinasz kabel z wszystkich końców.
2. Sprawdzasz omomierzem przejścia między żyłami po wszystkich 3 stronach. Powinna być przerwa.
3. Zwierasz z 1 strony fazę 1 do PE. Sprawdzasz omomierzem przejścia po pozostałych stronach. W ten sposób masz zidentyfikowaną parę żył L1 i PE.
4. Rozwierasz, robisz to samo z L2 i PE. Masz zidentyfikowaną parę żył L2 i PE. Powtarzająca się żyła