Wpis z mikrobloga

@w2kn2e: większej bzdury nie czytałem. A to skąd masz takie informacje na temat tego co będzie się działo w przyszłości? Maszyna czasu, objawienia a może sny prorocze?
  • Odpowiedz
@w2kn2e: obchodzic bedzie ciagle, tylko, ze obecnie zyjemy w calkowicie innych czasach niz tacy np starozytni rzymianie czy egipcjanie. O ile nie bedzie jakiejs globanej katastrofy to wszystko wyszukasz w roznorakich archiwach. Ale tak patrze na twoj profil to sie pobeczales bo jakis inny wykopek dal cie na czarno xD czyli jestes po prostu trollem idiota
  • Odpowiedz
@w2kn2e: większej bzdury nie czytałem. A to skąd masz takie informacje na temat tego co będzie się działo w przyszłości? Maszyna czasu, objawienia a może sny prorocze?


@wielad: pomyśl sobie, mamy teraz rok dwutysięczny. Coś tam wiemy o starożytności, sporo o średniowieczu, dużo - albo wręcz bardzo dużo o historii współczesnej. Dzieje się coraz więcej, często zmieniają się układy sił, sojusze handlowe, wojskowe...
Jak myślisz, za 5 tysięcy lat ktoś będzie w ogóle zastanawiał się nad ogarnianiem tego co się kiedyś działo? Tzn. na pewno będą historycy, jakieś tam świeże rzeczy będą ludziom zaprzątały głowy - ale nikogo nie będzie obchodziła taka pierdoła jak druga wojna światowa (no chyba że faktycznie będzie to ostatni konflikt w skali światowej - oby). Totalnie nieistotnym wydarzeniem będą zmiany ustrojowe w państwach dawniejsze niż kilkanaście-kilkadziesiąt lat.
A za milion lat? Wtedy to może wybuch superwulkanu zmiatający kilka państw z powierzchni Ziemi będzie czymś, o czym
  • Odpowiedz
@enron: błędnie zakładasz z góry że nie znajdą się pasjonaci historii którzy będą grzebać z samej fascynacji historią. Szybko tracisz wiarę w ludzi. pomijam skalę bo sami mało wiemy i interesujemy się tym co było milion lat temu. Ale gdy zawęzić skalę do 1000 lat to i wiedzy i zainteresowanych jest zdecydowanie więcej.
  • Odpowiedz
@wielad: ależ ja jak najbardziej napisałem, że będą historycy, pasjonaci oczywiście też. Tyle, że za tysiąc lat informacja o ataku na WTC czy może nawet 2WŚ będzie czymś na miarę dzisiejszego przekazania w rozmowie ciekawostki typu "a wiesz, że Ramzes III kąpał się raz na dwa dni i towarzyszyło mu 5 kąpielowych?"

Pomijanie skali jest wielkim błędem. Właśnie skala sprawi, że historia będzie zupełnie inaczej postrzegana.
  • Odpowiedz
@enron: ale to skala jest najważniejsza. Na podstawie danych historycznych z okresu kilkuset lat można prowadzić analogię zdarzeń i planować wydarzenia polityczne czy gospodarcze. Zawsze będzie popyt na historię.
  • Odpowiedz
@wielad: pewny jesteś że będzie się brało pod uwagę historię, a nie po prostu przeprowadzało symulacje i oceny prawdopodobieństwa? Jak najbardziej się zgadzam, popyt na historię będzie... ale trochę z innych powodów niż teraz. Po prostu historia stanie się bardzo ciekawym hobby.
  • Odpowiedz