Wpis z mikrobloga

52 lata temu, 8 września 1968 roku Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie
__________________
A klikając TUTAJ dowiesz się kto jest odpowiedzialny za podjęcie decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego -

Ryszard Siwiec były żołnierz AK na wieść o inwazji polskich żołnierzy na Czechosłowację postanowił zaprotestować. Jego akt protestu przybrał bardzo tragiczną formę. Podczas imprezy dożynkowej na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, w obecności 100 tys. ludzi, dyplomatów i polityków postanowił dokonać samospalenia.

Przed wyjazdem na dożynki spisał testament, a ostatnie jego słowa brzmiały:

Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!

Po czterech dniach zmarł wskutek odniesionych ran.

#historia #gruparatowaniapoziomu #kalendarium #prl #polska #nauka #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii
sropo - 52 lata temu, 8 września 1968 roku Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Sta...

źródło: comment_1599550152V82LmJn5OelXy4M2yUNX6c.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@sropo: Ktoś kiedyś zadał pytanie o aspekty etyczne bezmyślnego zamieszczania zdjęcia tego zmierzającego ku śmierci człowieka w trakcie aktu samobójstwa. Przecież jego rodzina żyje i to ogląda. Pytanie, czy równie dobrze można by było zamieszczać fotki dyndającego świeżopowieszonego...
  • Odpowiedz
@sropo polecam utwór PRO8L3M - „Krzyk”, który przedstawia to wydarzenie z perspektywy Ryszarda Siwca (oczywiście jest to tylko wizja autora). Piosenka została stworzona do filmu „Pocztówka z Republiki Absurdu”. Poza tym fajnym zabiegiem jest wplecenie do tekstu fragmentów listów Siwca, które pisał do swojej żony.
  • Odpowiedz
@sropo: Normalnie bym przeszedł obok tej informacji obojętnie i przescrollował dalej, ale pare dni temu byłem w Muzeum II WŚ w Gdańsku i jak tylko zobaczyłem to zdjęcie to aż mną wzdrygnęło. Niesamowita historia, a mając jeszcze jakiś bardziej namacalny konekst historyczny to aż mrozi krew
  • Odpowiedz