Wpis z mikrobloga

@reddin: Nie zabrania, ale o ile wiem też nie ma przepisu który zabrania zatrzymać się na skrzyżowaniu mając pierwszeństwo i ustąpić tym, którzy go nie mają. Tylko powoduje to bałagan, bo zatrzymując się aby przepuścić pieszych to tak jakby ktoś stanął na zielonym świetle aby sobie przepuścić samochód na czerwonym. Pieszy ma pierwszeństwo jak wjedzie na przejście. Ten samochód z lewej to nie wiem, kwestia interpretacji czy nie zachował ostrożności. Bo
Nie zabrania,


No własnie.

ale o ile wiem też nie ma przepisu który zabrania zatrzymać się na skrzyżowaniu mając pierwszeństwo i ustąpić tym, którzy go nie mają. Tylko powoduje to bałagan, bo zatrzymując się aby przepuścić pieszych to tak jakby ktoś stanął na zielonym świetle aby sobie przepuścić samochód na czerwonym.


@lukasdro: Nie to są zupełnie inne sytuacje. Wystarczy, że pieszy postawi paluszek na pasach i już masz obowiązek go przepuścić.
Wystarczy, że pieszy postawi paluszek na pasach i już masz obowiązek go przepuścić


@reddin: To prawda, i tak mówią przepisy. Ale jak postawi ten paluszek bo oceni, że dystans jaki ma do niego nadjeżdżający samochód jest wystarczająco bezpieczny aby ten mógł się zatrzymać. Inaczej to jest potem w sądzie wina pieszego bo wtargnął na jezdnie bezpośrednio przed jadący pojazd.

Piesi nie stoją tam dla beki, oni chcą przejść. Więc trzeba im
Prawnik może się wypowie, ale moim zdaniem to można podciągnąć pod tego nagrywającego, że stwarza zagrożenie bo wykonuje manewr który nijak ma się do przepisów. To powoduje chaos na drodze i niebezpieczne sytuacje.


@lukasdro: Bzdura, zapobiega niebezpiecznej sytuacji.
@reddin: Ale jakiej niebezpiecznej sytuacji? Bo jeśli pieszy spokojnie sobie czeka na możliwość przejścia, a jakiś kierowca postępuje odwrotnie niż zasady to ten kierowca stwarza pewnego rodzaju dezorganizację i w konsekwencji zagrożenie, a nie pieszy. Jeśli jadę innym samochodem albo idę chodnikiem to widzę co się dzieje i zachowanie innych przewiduje na podstawie przepisów. Czyli znając przepisy potrafię przewidzieć co kto zrobi. Wtedy ruch pieszo-samochodowy odbywa się płynnie i bezpieczniej niż
Ale jakiej niebezpiecznej sytuacji? Bo jeśli pieszy spokojnie sobie czeka na możliwość przejścia, a jakiś kierowca postępuje odwrotnie niż zasady to ten kierowca stwarza zagrożenie, a nie pieszy.


@lukasdro: Takiej, że jak pieszy wejdzie na pasy, to trzeba się zatrzymać, może nawet gwałtownie. Więc zatrzymuje się wcześniej zapobiegając niebezpiecznej sytuacji.
@reddin: Jak wejdzie to tak, ale na tym nagraniu (po tym co widać) oceniam, ze nagrywający powinien jechać dalej jednak intencją było zatrzymanie się co piesi zauważyli i w ten sposób kierowca zachęcił ich do wejścia na jezdnie. Jako pieszy nie mam problemu nigdy z ocena czy kierowca zwalnia przed przejściem aby zachować ostrożność i być przygotowanym do zatrzymania pojazdu W RAZIE GDYBY pieszy naruszył przepisy i wtargnął na jezdnie, czy